Bast Mutfak | VİYANA KAHVESİ COFFEESHOP COMPANY’DE İÇİLİR!

VİYANA KAHVESİ COFFEESHOP COMPANY’DE İÇİLİR!

Türkiye’de son yıllarda oldukça benimsediğimiz -espresso- ‘kahve kültürüne’ dünyanın büyükleri arasında yer alan önemli bir marka daha eklendi. Schärf Grup, ünlü Viyana kahve kültürünü modern yorumuyla Türkiyeli kahve tutkunlarının beğenisine sunuyor. Tüm dünyaya CoffeeShop Company markasıyla ulaşan Schärf Grup’un Türkiye Operasyon Direktörü Tolga Özgül ile Viyana kahvesinin bu özel markası hakkında konuştuk.

 

İstanbul’un birçok büyük alışveriş merkezinde misafirlerini kalite kahve ile buluşturan CoffeeShop Company’nin Beşiktaş Çırağan Caddesi’nde açılan yeni mekanındayız. Espresso kahve kültürünün ülkemize ilk girdiği dönemden itibaren bu işin içinde önemli bir konumda bulunan Tolga Özgül sorumuzu, “Kesinlikle evet!” diyerek cevaplıyor. “Bununla birlikte sunduğunuz ürünün kalitesi de çok önemli” şeklinde de ekliyor. Az sonra masamıza gelen kahvelerimizi yudumlarken de Schärf Grup’un tarihçesi hakkında bilgiler veriyor. “Schärf Grup, 60 yıldır üst sınıf Espresso kahve makineleri ve ekipmanları üreterek Avrupa’ya pazarlıyor. Bununla birlikte dünyaca ünlü Viyana kahve kültürünü modern bir yorum tarzına sahip olan CoffeeShop Company markasıyla dünyaya yayıyor.  Kendi kahvesini kavuran, kendi ekipmanlarını üreten ve bünyesinde bir kahve akademisi bulunan Schärf Grup, sektördeki en yenilikçi firmalardan birisidir.”

Bu özel kahve markasının Türkiye macerası 2012 yılında Eurostil Gıda ile Franchising anlaşması yaparak başlıyor. Aradan geçen üç yıl içerisinde istikrarlı bir büyüme gösteren marka, İstanbul’da 10 merkezde kendine has dizayna sahip mağazaları ile misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Aynı zamanda Anadolu’ya da açılan markanın Adana ve Gaziantep’te de mağazaları var. Adana’da 1000 metrekare ile Avrupa’nın en büyük CoffeeShop’unu açan marka, kısa süre içerisinde Bursalı kahve tutkunlarıyla da buluşacak. Tolga Özgül, Franchising sistemi ile İstanbul ve Anadolu’da büyümeye devam edeceklerinin altını çiziyor.

 

Viyana kahvesi Türkiye pazarında

 

Çok eski bir deyim vardır; “Kahve Yemen’den gelir!” Hepimizin bildiği gibi bu söz, pek çoğumuzun tutkunu olduğu Türk kahvesi için söylenmiştir. Kahvenin uzak diyarlardan ‘gelme’ macerası hangi türü olursa olsun yüz yıllardır devam ediyor. CoffeeShop Company’nin yüzde yüz Arabika kahvesi ise  Avusturya’nın Viyana şehrinden geliyor. Bir aile şirketi olan Schärf Grup’un sahibi Bay Schärf’in bu özel kahvenin tüm dünyaya ve Türkiye’ye ulaşmasına katkısı büyük. Tolga Bey bu durumu, “Bay Schärf’in amacı, Unesco tarafından kahve kültür mirası olarak korumaya alınan Viyana kahve kültürünü tüm dünyaya yaymak,” diyerek açıklıyor. “Viyana’da ‘kahve’ oldukça popüler bir kültür. Şehrin sokaklarında iki yüz, iki yüz elli yıldır aynı yerlerinde kahve satan dükkanları görmeniz mümkün. Kahve içmek, onlar için ayrıcalıklı bir kültür ve bir sosyalleşme aracı. Viyana’da insanlar en güzel elbiselerini giyiyorlar ve arkadaşlarıyla birlikte kahve içmek için yıllarca aynı kahvelere gidiyorlar. Şimdi artık bu kültür giderek İstanbul’da ve Anadolu’da da yaygın hale gelmeye başlıyor.”

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aslında deneyimli ve başarılı bir kahve makinesi üreticisi olan Schärf Grup, dünyada pek çok kahve üreticisinin yaptığı gibi,piyasaya da makine üretimi ile girmiş. Ancak Schärf Grub’u diğerlerinden ayıran özelliği tüm dünyada zincirin tamamını ellerinde tutuyor olmaları. Bu da, kahveyi kendileri yetiştiriyor, özel harmanlar bizzat mühendisleri tarafından oluşturuluyor ve bu özel ‘brend’ler tüm dünyaya yine kendi markaları olan CoffeeShop Company ile ulaştırılıyor, demek. “Gruptan Bay Schärf’ın oğlu Junier Schärf ve mühendislerimiz, kahvenin yetiştirilmesi ve toplanması işlemlerini başından sonuna kadar takip ediyor,” diyor Tolga Bey. Bu üretim ve hasat nerede yapılıyor, diye düşünüyorsanız cevabı olukça basit: Dünyanın Oğlak Dönencesi ile Yengeç Dönencesi arasında kalan ve neredeyse tüm ekvator bölgesini kapsayan alanda kahve çekirdekleri yetişiyor.  Hatta Çin’in bazı bölgelerinden bile! Fakat her kahve çekirdeği ‘iyi ve kaliteli’ kahvenin oluşmasını sağlamıyor. Bu nedenle dilimizde ‘harman’ anlamına gelen ‘blend’ler çok önemli.

CoffeeShop Company’nin üç çeşit harmanı var. Sözü yine Tolga Bey’e bırakalım. “Blend kahvelerimizin hepsi Espresso kahve makinelerinde hazırlanıyor. Intens Blend, yumuşak bir Viyana kahvesi. Strong Blend, daha sert ve daha çok Amerikan kahve türlerinde kullandığımız bir tür. Regular Blend’i ise soğuk kahve ürünlerimizde kullanıyoruz. Her üçü de kendi kategorisinde oldukça iyi kahvelerdir. Burada şu noktanın altını çizmekte fayda var; öncelikle bu kahveler Viyana’daki fabrikada kendi mühendislerimiz tarafından harmanlanıyor. İkinci önemli nokta ise dünyadaki pazarımız ne kadar genişlerse genişlesin Schärf Grup butik kahve üreticiliğini koruyor.”

Masada demlenen Jamaika Blue Mountain kahvesi

CoffeeShop Company’de masanıza gelen kahve ya da yemek menüsünün ‘ahşap’ sunumu sizi şaşırtmasın. Oldukça şık olan ‘ahşap’ konseptinin uygulandığı bir başka kahve türü de Jamaika Blue Mountain kahvesi! Jamaika adasının doğu yamaçlarındaki Blue Mountain dağlarında yetişen ve dünyanın en iyi kahvesi olarak adlandırılan Jamaika Blue Mountain kahvesinin bir diğer adı da Marley Coffee… Bu ismi hepiniz tanıyorsunuz. Efsanevi sanatçı Bob Marley’in aile şirketi olan Marley Coffee, dünyanın en büyük özel Jamaica Blue Mountain kahvesi üreticisi konumunda bulunuyor. Marley Coffee, hafif tadı ve çiçeksi aromasıyla oldukça lezzetli. Ahşap şık bir tepside özel tasarım ürünlerle servisi yapılan Marley Coffee, siparişi verildikten sonra müşteri tarafında masada demleniyor. Tıpkı benim yaptığım gibi!

İstanbul’da Kahve Akademisi

CoffeeShop Company’de içtiğiniz Viyana kahvelerine bu özel lezzeti katan sadece ‘çekirdekler’ ya da ‘harman’ değil. Tüm bunlarla birlikte kahvenin hazırlandığı makineler de çok önemli. Bir başka etken ise su! Evet, yanlış duymadığınız ‘suyun tadı’ da kahvenin tadına direkt etki eden bir faktör. Neredeyse bir mucit olan Bay Schärf -aynı zamanda bir mühendis- tüm dünyada CoffeeShop’larda aynı kahve tadının sunulabilmesi için bir su makinesi icat etmiş durumda. İşte dükkanlardaki bütün kahvelerde bu su makinesinden geçirilen su kullanılıyor. Kahve makinelerine gelince; Monaco’da üretilen Schärf Grup’un kahve makinelerini diğerlerinden ayıran özellik hala iki yüz elli yıl önceki ‘piston’ teknolojisini kullanıyor olmaları. Tabii günümüzde daha modern bir görünüme sahipler. Ancak mekanik olan kahve makineleri tamamen el işçiliği ile üretiliyor. Böylece Viyana kahvesinin tadını damaklarınızda hissediyorsunuz. Bay Schärf, ailesi ve ekibi, kahve konusunda o kadar hassas ki, kahve akademilerinde özel iklimlendirme ile kahve ağacı yetiştiriyor ve meyvelerini bizzat kendi elleriyle topluyorlar. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğimiz bir başka bilgi de, dünyanın en büyük kahve akademisinin Viyana’da Schärf Grup’a ait olduğu. Bununla birlikte Tolga Bey, Bay Schärf’in Avrupa’da ‘kahvenin babası’ olarak tanındığının altını çiziyor. Daha da ötesi, Çin’deki üniversitelerden birinde kahve hakkında bir kürsüsü olması. Bu konuda Tolga Bey’in kahve tutkunlarına bir müjdesi var. Türkiye CoffeeShop Company’nin Kahve Akademisi de çok kısa süre içerisinde İstanbul’da açılacak. Belki bir gün Türkiye’de Bay Schärf’tan ‘kahve’ dersi alma şansımız bile olur!

Menüdeki Viyana tatları

CoffeeShop Company’nin menüsünde Viyana’ya has tatları da denemeniz mümkün. Kimi lezzetler orijinal malzeme ve pişirme yöntemleri korunarak hazırlandığı gibi kimi lezzetler ise Türk damak tadına uygun hale getirilmiş. “Menüde bizim için önemli olan hem Türk insanının damak tadına uyacak hem de Viyana kültürünü yansıtacak ürünler sunabilmek,” diyor Tolga Bey. Hemen belirtelim ki menü nefis. Ancak özellikle Viyana’ya has lezzetleri tatmak istiyorum diyorsanız Viyana’dan gelen özel pane ile panelenmiş incecik bir şnitzel yiyebilirsiniz. Üstelik üç seçeneğiniz var: Viyana usulü et, balık ya da tavuk şnitzel! Tatlı olarak Viyana’nın ünlü Sacher turtası (Sacher Torte) ve Viyana anne pastasını tadabilirsiniz. Eğer ben bunları yiyemem diyet yapıyorum diyorsanız öyleyse mercimeklehazırlanan ‘kinoalı’ salatayı yemenizi öneririm.Afiyet olsun!

 

Şebnem Atılgan