Bast Moda | Var Olmak | Begüm Akdoğanlar

dfot
begumakdoganlar

 

Sevgili Bast Home okuyucuları,

Ekim Ayından itibaren sizlerle modayı, trendleri, güncel tasarımları paylaşacağım.

Yoğun geçen moda haftaları, defileler, sunumlar derken resmen Sonbaharı karşılamış bulunmaktayız. Bu aya kadar yaza doyamadığımızdan olsa gerek, uçuşan kumaşlardan hazırlanmış, mümkünse üzerimizde yokmuş hissi yaratan kıyafetler giymeyi tercih ettik.

Tasarımcı olarak en zor konulardan biri içinde bulunduğumuz mevsimde, tam zıt mevsimin tasarımlarını hazırlıyor olmak. İlham aldığınız hikayeler, temalar ve renkler 180 derece ters yönü gösteriyor. Bir an önce el örgüsü, tüllü, kocaman ponponlu bereler takmak isterken, 2015 yazına ait cıvıl cıvıl renklerde, bol aksesuarlı tasarımların içinde günü geçirmek adeta yün ile ipeğin Araf’ında bırakıyor insanı…

Benim işim tasarım, kısmen de moda. Her sezon biz kadınların vazgeçilmezi olan alışveriş, bu ay itibariyle kapımızı tekrar çalıyor. Ama korkmayın, hızını yeni yıla yaklaşırken alacaktır, her sene olduğu gibi…

Son iki kıştır alışmış olduğumuz ağır renklerin yanında, yazdan kalma neon renkli kalın kumaşların da varlığını gördük. Bu zamana dek dış giyim renkleri hep siyah, kahverengi, antrasit gibi ‘garanti’ ve ‘zamansız’ tabir ettiğimiz, yıllarca dolap beklese bir şey olmayan renklerdi. Ama şimdi bu algı kırıldı, iyi ki de kırıldı da kış döneminde sokaklar renklendi. Bu sezon öne çıkan renklerde Lime Yeşili, Fuşya, Safran, Nil Yeşili, Gri ve Turuncu var.

‘Oversize’ tabir ettiğimiz, 36 beden olsanız bile üzerinizde 40 beden gibi görünen kabanlar modadaki yerini koruyor. Kumaşlardan ‘Jakar’ adeta altın çağına ülkemizde de ulaşmış durumda; ki be beni fevkalade mutlu ediyor. Dolabınızda bulunacak 1950’ler New Look Akımı ilhamlı bir etek veya elbise, sizi katılacağınız davetin en dikkat çekici ve asil kadını yapabilir. Bu tip tam daire veya abajur etek modellerinin üzerine bedeninize sımsıkı oturacak V yaka bir kazak, uzun zincirli altın ve inci detaylı vintage bir kolye ve tabii ki almazsa olmaz yüksek topuklu ve bu sezon için sivri burunlu şık bir ayakkabı kombinasyonu tamamlar. Ah hayır! İşin içinde çanta yoksa o kombinin yüzüne bile bakılmaz. Kendinizi özel hissettirecek modaya ait mücevher çantadır! Böyle bir görüntüde el yapımı, küçük boy, sanatsal clutchlar (el çantaları) doğru bir seçim olacaktır. İşte şimdi hazırsınız.

Son 2 yıldır clutchlar 24 saatlik günlük hayat alanımızı işgal etmiş durumda. Önceleri sadece özel gecelerde kullanılmak için alınıp, dolabın ücra köşelerine atılan zavallılar artık dolabın gözbebeği. Tasarım değeri artan çantalar, kıyafetin değeri ne olursa olsun, görüntünüzü zenginleştiren odak noktası. O sebeple artık çantalar, birer yatırım parçası olarak görülüyor.

Gün içinde spor şık olma konusunda Türk Milleti olarak ilerledik, siz de farkındasınızdır; ilerleyen teknoloji sayesinde evden işe giderken, toplu taşımada bile, dünya genelinde sosyal medyadan takip ettiğimiz ‘ilham kaynaklarımızı’ kendimize uyarlıyoruz. ‘Street Style’ yani ‘Sokak Stili’ resmen modaya yön verir oldu, tanınmış tasarımcılar dahi, ‘sokak gurmeleri’nden etkileniyor.

Bu sezon günlük giyimde sınır hayal gücünüzle doğru orantılı.  Ama pratikten tüyo vermem gerekirse; diz altı deri etek, üzeri dijital çiçek veya duvar yazısı baskılı bir sweatshirt, basketbol maçına çıkar gibi giyilen spor ayakkabılar ve geçen kış tadı damağımızda kalan tüllü bereler marjinal bir alternatif. Yok daha sade ama moda derseniz; bilek boyda önden ütü izli dar kalıp bir pantolon ile üzerine sade ama ipliği kaliteli rahat bir triko, mokasen görünümlü babet ve içine herseyi sığdırabileceğiniz bir omuz veya sırt çantası doğru bir görüntü oluşturacaktır.

Mevsimi ilerleyen günlerde daha iyi yaşadıkça, kat kat giyinmenin dayanılmaz hafifliğini Trend açısından hissedip, gururla sergileyeceğiz

Sevgilerimle…

Begüm Akdoğanlar