Bast Moda | Umuda Yolculuk

Bast Moda / Umuda Yolculuk

Yılın son ayını hep çok sevdim ben. Renklerin canlılığından, havanın soğuk oluşundan, ışıl ışıl süslemelerden, kar yağma ihtimalinden, hediye alıp vermekten, özenerek paketleme yapmaktan, doğum günümü kutlamaktan, gülümsemelerin çokluğundan, çıtır çıtır şömine sesinden, evde zaman yaratıp bol tarçınlı ve zencefilli çörek yapmaktan, pofidik ponponlu terliklerle oturup film izlemekten ilham aldım ben.

Bunların yanı sıra köpeğimi her dışarı çıkardığımda kar tanelerini yakalamaya çalışmasından, sıcak çikolatanın marshmellow ile buluşmasından, kütük pastanın dayanılmaz hafifliğinden, kırmızı ile yeşilinin dansından, sıcak şarabın davetinden, payetin taşın tuşun kıpırtısından, yılın son günü özenilen kıyafetten, saat 24’ ü vurduğundan öpülen kocadan, aranan aileden, mesajlaşılan arkadaşlardan, dilenen isteklerden ve en çok da edilen dualardan da ilham aldım.

Yeni yıla gireceğimiz bu ay sonunda, hepimizin ilk dileği barış, huzur ve bembeyaz umutlar olsa gerek. Bu bağlamda içimize bir nebze tat olması dileğiyle sizlere yeni yıl için yapacağınız hazırlıklarda yol göstermesi adına şık önerilerde bulunacağım. Hediye seçiminizi yaparken, laf olsun diye almadan, hediyeyi vereceğiniz kişinin zevklerine uygun düşen bir şey almaya çalışın. Unutmayın ki, istatistiklere göre değiştirme kartı en çok bu ayda yazılıyor ve de en çok değişim yılın ilk ayında oluyor. Ne siz yorulun ne de karşı taraf yorulsun. Aynı özeni lütfen hediye paketinde de gösterin.

Öyle farklı bir hediye pakedi yapın ki, karşı taraf hediyeyi açmaya dahi kıyamasın. İçindekinin güzelliği, dışa da vurmuş olsun. Aklınıza gelmeyecek basitlikte materyallerle, çok sıradışı ve natürel bir aranjman oluşturabilirsiniz. Son zamanların favorilerinden olan kese kağıdı, yaprak, dal, gazete kağıdı, halat bunları hazırlamak için biçilmiş kaftan!

Hazır ağaçlar budanıyorken, yoldan alacağınız birkaç kuru dal, yaprak, kurumaya yüz tutmuş çiçek, biraz emekle yılbaşı gecesine dek tamamen kuruyacak ve de hediyenizin üzerini süslemeyi başaracaktır.Benim son yıllardaki favori süsüm ise tarçın kabuğu! Eminönü’ne veya aktara yolunuz düştüğünde bir-iki bağ alsanız işinizi görecektir. Hem çok hoş koku veriyor hem de halat iplerle çok hoş bir uyum sağlıyor.

Daha lezzetli bir hediye paketi süsü arıyorsanız -özellikle çocuklarınkinin üzerine- nostaljik şemsiye çikolata ya da baston şeker çok eğlenceli oluyor. Elişinden anlayan büyüklerimize hediye verecekseniz, kroşeden minik minik çiçekler, çam ağaçları, melekler ya da kar taneleri yapabilirsiniz. Artık hediyeleriniz hazır olduğuna göre gelelim süslenmeye. En sevdiğiniz renk ne olursa olsun, o gece kırmızı giymeye çalışın. Hem vurucu enerjisi yeni yılın ilk dakikalarında size de geçsin,  hem de bir değişiklik yapın. Payet, boncuk, işleme sınırsızca serbest!

Nasıl ışıldamak isterseniz onu seçin. İster parlayın, ister minik çanlarla çınlayın, ister tüylerle uçuşun! Karar sizin… Dediklerimi illa elbise etek olarak düşünmeyin derim. Son zamanlarda payetli pantolonlar, spor şık stili sevenleri kalbinden vuruyor. Üzerine giydiğiniz basic bir t-shirt bile bu sayede şık duruyor. Ha bir de unutmadan pomponun her boyu, her türü i-na-nıl-maz popüler! Tüm dünyayı kasıp kavuran “canavar” ponponlar binbir yorumuyla karşınızda. Sokakta yer gök ponpon! Kedim evde bana sürtünürken gözüm ister istemez ponpon kuyruğuna takılıyor, hain planlar yapmıyorum tabii ki ama habire sıkıştırıyorum kendisini. Mesleki deformasyon. Geceyi evde veya dışarıda geçirmeniz hiçbir şeyi değiştirmez. Siz de kapınız da süslü olsun!

Kapınızın dışına çam ağacı, hediye paketi, melek veya hediye çorabı asın. Eve girerken dahi onu görmek yüzünüzde tebessüm oluşmasını sağlayacaktır. İnansanız da inanmasanız da bir tane nar alın ve yeni yılın ilk dakikalarında onu kırın! Bolluk, bereket sizinle olsun! Çalışın, isteyin, dua edin! Sağlık olmazsa hiçbir şey olmuyor, bunu biliyoruz. 1 Ocak tatilken dinlenin! Polar pijamalar, pofuduk terlikler, zencefilli yeşil çay, biraz da tarçınlı kurabiye ile günü uzanarak, tabiri caizse pinekleyerek geçirin. Çünkü ardından gelecek gün yine her şey tüm temposuyla devam edecek. Huzurla, barışla, bol kahkahayla, mutluluk ve bereketle gel 2016!

 

Begüm Akdoğanlar