Bast Moda | Kadının Bereketi

Bast Moda / Kadının Bereketi

Mayıs ayı denince akla güneşin ısıtmaya başladığı kemiklerimiz, havada uçuşup bizi kovalayan polenler ve Anneler Günü geliyor! İşte bu sebeple bu ay sizlere, etrafımdaki başarılı kadın girişimcilerden bahsedeceğim. Ayrıca öncelikle annelerinize, hemen o sırada da kendinize hediye almak için iyi bir fırsat.

MESELE

Bildiğiniz gibi başta Friglerin ardından da birçok medeniyetin taptığı ana tanrıça Kibele; üremeyi, dişiliği, sürdürülebilir yaşamı ve bereketi simgeler. Selen Öztürk, koleksiyonlarında tarihten, kültürden, geleneksellikten ilham alarak,temalarıyla ünlü “MESELE” markasının kurucusu. Hamam tasının, ehlikeyfin, peştemalin ve peşkirin, hatta sabunun bile meselesi’ni farklı ama en doğal yoldan betimliyor. Sizin de tutkularınızdan biri mum yakmak ise, ehlikeyf içinde sunulan mumu bir deneyin. Yazlık mevsimi açılmak üzereyken, banyonuzu şenlendirin ve bir hatta birkaç “mesele” de siz seçin. Korkmayın, gerçek hayatta meseleler arttıkça işler karışır ama bu “mesele”ler ne kadar çok olursa ortam

o kadar şenleniyor.

MİNİKO SHOP PERA

İnternet satışının sadece Gitti Gidiyor’da olduğu dönemlerde, ben daha üniversitenin başındayken, bu vasıtayla tanıstım Miniko ile. Miniko dediğim Elif Demirel Oltulu, kendisi şuan Pera’ nın tarihi dokusunda Türk ve yabancı tasarımcıların buluştuğu, hiçbiryerde eşi olmayan ikinci el marka ürünlerin de yeraldığı, alışveriş anında soluklanmak adına kahve molası verebileceğiniz Miniko Shop Pera’nın sahibi. Trendleri önceden görüp mağazasında takipçileriyle ve turistlerle buluşturuyor. Türk tasarımcılarınürünlerine ise açıldığından beri yerveriyor. Ashlyn’d, Mochila Bags, Chuchu Bags, BEGART, By Zeyn, Ayk, Mesele, Taka satılan markaların birkısmı. Özel günlerde mini kutlamalarla alışverişi eğlenceyle birleştirerek daha keyifli hale getiriyor.

BY ZEYN

Zeyn, Lal’in göbek adı. Lal de Zeynep Aktar Çıkar’ın dünya tatlısı kızı. Onun göbek adından aldığı ilhamla, doğal taşlarla elde hazırladığı takı markasının tasarımcısından bahsediyorum. Kendi doğallığı ve iç dünyası, tasarımlarında kullandığı hammaddelere ve renklere yansımış durumda. Yarı değerli doğal taşlarla püskülün dansını ve üzerlerindeki mottoyu konuşuyorsak bilin ki bu By Zeyn. Ama hemen gözünüz korkmasın, siyahtan veya doğal toprak tonlarından vazgeçemeyenleri de düşünmüş Zeynep. Anne – Kız odaklı bu markanın ürünleri tam da Anneler Gününe göre. Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleşecek yaz kermeslerinde kendisini yakından görebilir, yok eğer gelecek fırsat bulamazsanız online satış sitesinden alım yapabilirsiniz. (www.byzeyn.com)

MAIA BAGS

Güliz Onursal ve Dilek Toner’in Uzakdoğu dokularından ilhamlı markaları Maia Bags yaz sezonu için hazırladıkları birbirinden eğlenceli modellerini neredeyse lansmanlarında bitirdi diyebilirim! O kadar renkli, eğlenceli ve uzaktan bile el yapımı olduğu anlaşılan havaları konukları etkisi altına aldı desem abartmış olmam. Ben tasarımcı olarak, markanın modellerine bayılıyorum. Yaz koleksiyonunda Hapishane işi boncuk işleme sanatını çantalara uygulayarak hem eskiye gönderme yapmışlar, hem de kader mahkumlarını tekrar hayata bağlamaya destek olmuşlar.  Yüksek el işçiliğinin sanatla birleştiği çanta tasarımları sanırım yazın herkesin elinde ve dilinde olacak Fotoğraflar, Onursal’ın kızı Merve Hasman tarafından çekildi. Anne-kız desteğinin bu markada da görülüyor olması çok gurur verici.

KAMELEON & ARTRIUM

Galata ve Tünel çevresine yıllardır giden biriyseniz, KaVe, Akbabalı, Çıfıt gibi akılda yeretmiş lokasyonları hatırlıyorsunuzdur. Belki kulağınıza da “Hacer Sayman” ismi çalınmıştır. Doğduğu günden buyana sanatla, tarihle, yemekle ve farklı kültürlerle sıcak ilişkiler kurmuş olan Sayman, şimdi Galata’da bir sokağa hayat vermeye başladı. Renklerini değiştirip, sürdürülebilirliğini yenilenerek geliştimeyi hedeflediği için Konsept mağazasının ismi Kameleon. Kendisinin uzun süredir severek kullandığı dünya devi Crea Concept’I Türkiye’de sadece bu butikte bulabilirsiniz. Avant Garde çizgiyi siz de benim gibi sevenlerdenseniz Crea’nın doğal içerikli kumaşları, sıra dışı kesim ve desenleri yaz için hayat kurtarıcı nitelikte. Geri dönüşüm temalı doğa dostu tasarımcıların da yer aldığı mekanda en dikkat çekici tasarımcılardan biri de Gülnur Özdağlar. Plastiğe yeniden hayat vererek dekorasyon objeleri ve mucevher niteliğinde takılar tasarlayan Özdağlar, ülkemizi yurtdışındaki fuarlarda başarıyla temsil eden bir isim.  Ahşap ve gözlük sevenlerdenseniz, Azir Miza tasarımları tam size göre. Kendi koleksiyonları dışında kişiye özel tasarım da yapan markanın kurucusu , soyadından da anlaşıldığı üzere aileden mesleksahibi ve kuşak temsilcisi.

ALAİM-İ SEMA

Enerjiyle aranız nasıl? Ben çok inanıp tam olarak kendimde uygulamayı beceremeyenlerdenim. Geçen gün Kanyon Habitat’a girergirmez gözüm çok hoş sunumlu bir grup koku ile buluştu. Markanın ismine hemen baktım, “Alaim-I Sema”. Tasarımcısının Türk olduğunu anlayarak gurur duydum. Içimden, “tanısmak isterdim” diye geçirdim. Tam iki gün sonra katıldığım kermeslerden birinde yan komşumun kim olduğunu bilmiyordum. Elleri kolları dolu çok güzel bir kadın kapıdan girdi. Yerleşmeye başladı ve elindeki kutuda “Alaim-I Sema” yazıyordu. Dejavu yaşamış gibi oldum, kendimi ayakta zıplarken buldum. Aslıhan Ekitmen, aslen mimar. Şuan mimari bilgisi ile, uzun yıllardır yurtiçi ve yurtdışında aldığı eğitimleri, Feng Shui yöntemlerini Mekan enerji temizliği (mekan arındırma) adı altında birleştirerek danışmanlık hizmeti veriyor. Özenle hazırladığı, “Gökkuşağı” anlamına gelen koku markası “ Alaim-i Sema” da hedef, geçmişin enerjilerini mekandan silmek ve yenilerine yer açmak. Markaya ait mekan kokularından seçerken, enerji temizleme setlerinden de mutlaka almanızı öneririm. Yıllardır Adaçayının gizemini bilip kullanan biri olarak, adaçayı demetli seramik kase setleriyle kombin yapmanızı öneririm.

EZGİ TURAN

Ebru sanatını seviyorsanız, şimdiden Ezgi Turan’ı da seveceksiniz. Galata’nın en özellerinden biri olan tasarımcı ve ebru sanatçısı, ebrulu kıyafet tasarımlarıyla “tek” ve farklı olabilmeyi vurguluyor. Giyilebilir sanat ve kişiye özel olabilme fikirlerinin harmanlanması sonucunda ortaya bazen soyut, bazen geleneksel, bazen de iç dünyasından yansımaları gördüğümüz ipek kıyafetler çıkmış. Uzaktan baktığınızda mermerin içindeki siyah damarları gerçek sanıp yaklaştıkça onun ipek bir bluz olduğunu anladığınızda ağzınız açık kalacak. Zamansız kıyafet kavramını onun tasarımlarına rahatlıkla yakıştırabiliriz. Geleneksel ebru sanatının, modern moda dünyasındaki yansımasının ve kişiye özel ürün tasarımının en özel örneklerinden…

ZEN SERAMİK

Zen Seramik Atölyesi’nin ortakları sanatçı Zuhal Bilginalp ve Nihal Sarıoğlu, 2003 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, Seramik bölümünde tanışmış. 2009’dan bu yana üretim yapan atölyede ağırlıklı olarak el yapımı porselenler yeralıyor. Benim seçimlerim farklı renk ve efektten dolayı metal – oksit sırla bezenmiş olan tasarımları. Seramik tasarımlarında geçmişin izleri modern bir hikaye ile yorumlanıyor. Bazen eski bir duvar kağıdından alınmış gibi duran çiçek motifi, bazen yaramaz renkli bir balık, bazen de şans getirmesi dileği ile koca gövdeli bir fil. Kendinize dışı mat içi parlak, annenize de tam zıt kombinasyonunda bir kahve fincanı alarak, aradaki kutsal döngüyü ve bağı vurgulamanızı öneririm.

PERA PALAS

P.S. Kahve, fincan, nostalji demişken, bu Galata turunun ardından noktayı annenize bir jestle Pera Palas’ta koyun. Yenilenmiş, eldeğiştirmiş bile olsa, geçmişini bilenler için orası hep aynı kalacaktır. Asansörün önünde bir selfie çekerek bu anı ölümsüzleştirin. Anneler Gününüz Kutlu Olsun!

Begüm Akdoğanlar