Bast Moda | Dönüm Noktası

Bast Moda / Dönüm Noktası

DÖNÜM NOKTASI

Zaman  kavramının su gibi akıp geçtiği bir dönemi yaşıyorum(z).

Yaz gelsin diye debelendik durduk ama nedense bir sonbaharı çağırıyor içim. “Nedense” kısmını açıyorum simdi sizlere…

Hayatımız çeşitli dönüm noktaları ile kırılmaları yaşıyor. Bu sayede hayat yönünün çizgisi dümdüz olmaktan çıkıp kıvrımlı olmaya başlıyor. Hayattaki en önemli yön değişimlerinden biri “evlilik” ve bence bir diğeri de “çocuk sahibi olma”. Ben şuan bu ilk adımdayım. Yapı olarak aylar öncesinden hazırlanıp, binlerce yer gezip, yüzlerce gelinlik deneyecek kadar sabırlı bir tip değilim. Zaten çalışma tempomda buna pek yer yok. Allah’tan eşim de aynı karakterde. Toplasanız 3 mekan gezdikten sonra olmasını istediğimiz mekanın tarihi bir yer olmasında karar verdik.

Sait Halim Paşa Yalısı küçüklüğümden beri sevdiğim bir semt olan Yeniköy’de yer alıyor. Bizim için denize yakın olması çok önemliydi. Eylül ayı denizden daha kopmadığımız, güneşle iletişimde kaldığımız bir dönem, o yüzden bunun tadını çıkaralım istedik. Mekanın üst katından zemin katına bağlanan çift taraflı merdivenler, gelin ve damat’ın konuklarla buluşması için çok romantik bir ana şahitlik etmesini sağlıyor.

İstanbul’un, boğazın yani yaşadığımız yerin güzelliğine şükretmemizi hatırlatacak kadar özel bir nokta ise nikahın kıyılacağı rıhtım. İşte bu nokta huzur anı… Harem Bahçe bölümü de yemekli masa düzeninin, pistin yeraldığı bölüm. Ondan sonrası spontane gelişecek olan eğlence kısmı. Detayların tamamı hazır olmasa da bir iki haftaya netleme hedefindeyiz. Gelinlik konusunda 10 kadından 9’u size 3 saniye içinde 5 adres gösterebilir. İşim gereği ve de piyasanın içinde olan biri olarak pek kolay beğendiğim söylenemez. En bilinir isimlerden sadece bir tanesini 15 dk içinde ziyaret ettim ve çıktım. Fiyatlar bir araba parasıyla eşdeğer! Markanın adını doğru telaffuz etmekten aciz olan satış görevlisinin, 27.000 TL’lik etiketi bir çırpıda söylemesi ise trajikomik. Dergileri karıştırırken önüme sürekli aynı ilan çıktı; Çağteks! Yılların en eski gelinlikçilerinden biri olan bu firmanın merkezi Zeytinburnu’nda.

İkinci olarak da orayla görüşmeye karar verdim. Modelleri birçok kişi beğenir, ben daha sıradışı bir şeylerden hoşlandığım için 2 saate yakın vakit geçirdim. Çok sempatik bir satış görevlisi sayesinde model denemeleri, tasarımda hafif oynamalar vs. derken orayla anlasmaya karar verdim. Bütçenize uygun bir firmada daha ilk ziyarette bile adını koyabilirsiniz. Emin olun ki aklınız dolaştıkça daha da karışacaktır. Bütçenizdeki tek kalem de gelinlik değil. Davetiye bu işin ön sunumudur adeta; sizi yansıtan özelliklere sahip olması en güzelidir. Cağaloğlu yokuşunda bir adet bile davetiye beğenememiş olmama ne diyorsunuz? Şöyle yalın, hoş, klas görüntüde

bir davetiye örneği olmaz mı yahu? İş yine başa düştü, aklımdaki detayları, internette yabancı sitelerde gördüğüm ve ilham olarak kullanacağım görselleri birleştirerek kendim çizip, sevgili matbaamda bastıracağım. Aynı şey konuklara verilecek hatıralar için de geçerli. Hepsi basmakalıp, yüzlerce düğünde görülmüş hediyelikler. Emin olun kendinizin hazırlayacağı el emeği lavanta kesesi dahi konukları gülümsetmeye yetecektir. Ve şunu asla unutmayın; herkesi aynı anda mutlu edemezsiniz! Siz de benim gibi bu ara böyle bir dönemi yaşıyorsanız ya da ufukta evlilik varsa, Etsy, Pinterest, Ebay gibi sitelerden fikir alın.

 

Begüm Akdoğanlar