Bast Moda |Bermuda Tasarım Üçgeni

Bast Moda / Bermuda Tasarım Üçgeni

Yeni yılın ilk günlerinde üzerimde bir hafiflik, sormayın gitsin! Keşke hep bu derece özgür, huzurlu ve sakin hissedebilsek. 31 Aralık’ ın tam tersine, dingin sokaklar, yalnız kaldırımlar ve gokyüzünden serpilen romantik kar taneleri sanırım bana bu hissi veriyor. Ama ertesi gün tekrar normal tempomuza dönüyoruz. Yoğun kırmızı ve yeşilin, sonsuz aksesuarın, pırıltıların aksine bembeyaz ve pastel tonlarda bir aya başlıyoruz.

 

Pantone renk kartelası ibresini en soft skalaya döndürüyor. Masalsı, gizemli, o narin renklerin ardında duran hikayelere… Empresyonist ressamların tuvallerine yansıyan bir hava var modada aslında. Ama bunu doğru kombinlemek kolay gibi gözükse de hiç de o kadar kolay değil. Bu görüntüyü en iyi yansıtan markalardan biri COS. Yurt dışındaki en büyük kaçış noktamdı birkaç sene önceye kadar ama şuanda en lüks AVM’ lerde Türkiye’de de yerini edindi. Benim gibi daha önceden markayı takip eden kişiler buna önce üzüldü ama sonradan hazmettik ve yakınımızda olduğu için şükran duyduk desek abartmış sayılmam. Bir kere o stile alıştınız mı COS’ a devamlı uğramak isteyeceksiniz.

 

Dekorasyon, yerleşim, renk dağılımı, vitrin, tasarımların kalıpları ve sıradışılığı sizi sizden alan temel unsurlar. Bir de rahatlığın yanındaki kaliteyi unutmamak lazım.  Marka, biraz İskandinav, biraz Japon, biraz avantgarde, biraz grunge derken kendinizi tarz anlamında özel hissetmenizi sağlıyor. Katalogları bile bir magazin havasında tasarlanıyor. Bunca zaman kullanıp kararmayan aksesuarların tek adresi diyebilirim. Oversize paltoları en gözde yatırım parçası. Naturel deriyle şekillendirdiği çanta ve yan küçük aksesuarlar da yıllandıkça güzellesiyor.

 

Sırf bayan değil, erkek ve çocuk tasarımları da bir o kadar cool! Öyle ki bazen erkek bölümünden kendime bir gömlek ve de çocuk bölümünden bir bere kaptığım oluyor. Renk paleti de ise herkese hitap ediyor. Daimi klasikler olarak tabir ettiğimiz, siyah, gri, bordo ve lacivert her koleksiyonda mevcut, Sezona göre de ilaveleri oluyor. Yani kendinize uygun bir tasarım bulmadan çıkmanız imkansız. Denemediyseniz size şiddetle COS’ u tavsiye ediyorum.

 

Bu dünya markasının kombini olarak size bir Türk aksesuar tasarımcısından bahsedeceğim. Markası P.A.P, açılımı ise Petit A Petit. Merve Mentes tasarımlarında Tyvek kağıdı, ham deri, keçe, koton gibi geri dönüşüm oranı yüksek malzemeler kullanıyor. Tyvek kağıtlı iki renkli çantaları çok işlevsel. Büzgülü sırt çantaları benim en çok sevdiğim model. İster kendi eşyalarınızı doldurun, ister çocuklarınızın okul çantası olarak kullanın. Su geçirmiyor ve buruştukça daha da güzelleşiyor.  Keçeden hazırlanan tablet kılıfları ve de kartvizitlikler çok kullanışlı. Kolyelerinden kazara birini alırsanız diğer tasarımları da almak istiyorsunuz. Asimetrik olarak tasarlanmış ham deri – keçe – metal uyumunda, geri kalan diğer asimetrik kolyeleri de almak isteyerek puzzle’ ı tamamlamak istiyorsunuz.  Tasarımlarına İnstagram ve Etsy’den ulaşabilirsiniz.

 

Diğer bahsedeceğim marka ACNE. Yine yurtdışı kökenli olan bu markayı ya seversiniz ya nefret edersiniz. Kalıpları, kesimleri moda kavramının dışında. Çok kaliteli materyallerle, akıllıca şekillendirilmiş parçaları yatırım niteliğinde. Bu yatırım iki türlü; hem yüksek fiyatlı ürünler hem de hakikaten senelerce giyebileceğiniz zamansız türden.  Özellikle ayakkabıları, gözünüze önce kaba gibi görünse de giydiğinizde ne kadar rahat ve stil durduğunu anlayacaksınız. Ülkemizde henüz bulunmayan bu markaya online ortamda ulaşarak sipariş verebilirsiniz.

 

Kaçış noktası, eğlenceli tasarımlar, orijinal detaylar ve uygun fiyat anlamında ise benim en sık başvurduğum online satış sitesi ASOS. Birçok ürünü aslında Türkiye’de üretiliyor ama bizim pek haberimiz olmuyor. Geniş beden aralığında bayan-erkek seçenekleriyle sepetinizi limitsizmişcesine doldurmak istiyorsunuz. Ama imkansız! Hem bütçe olarak hem de ülkeye girişte gümrük vergisi yüzünden. Aklınızda olsun ben uyarmış olayım, Türkiye için bir alışverişte 75 Euroluk fatura hakkınız var. Devamını almak isterseniz ardından tekrar alım yapabilirsiniz, yeter ki faturanız 75 Euro’yu geçmesin. Özellikle indirim bölümünden çok güzel trend tasarımlar yakalayabilirsiniz.

 

Bu kıyafetlerle tamamlayabileceğiniz son önerim de yine bir Türk markası; Lucky Culture. Kurucuları Beste Cesur ve Yonca Akbayrak tarafından yaklaşık 1 yıl önce kurulmuş. Enerji, taşların şifası, arınma gibi kavramları hepimiz seviyoruz ve inanıyoruz. İşte tam da bu noktoda Lucky Culture’ın tamamı gümüş ile desteklenmiş yarı değerli doğal taşları devreye giriyor. Öyle garip ki, ürünleri görür görmez enerjileri sanki sizi oraya kilitliyor ve arındırmaya başlıyor. O yüzden seçim yapmanız çok zor. Bu sebeple de tek bir ürün dışında birçok ürün almak istiyorsunuz. Lapis, ametist, kuartz, akik ve daha da fazlası. Lucky Culture’ın dünyasını keşfetmek üzere sizi online satış siteleri olan lucky-culture.com adresine davet ediyorum.

 

Ocak ayı itibariyle enerjinizin bol olmasını diliyorum, ne de olsa uzun bir yıl bizi bekliyor!

 

 Begüm Akdoğanlar