Bast Home’a Takılanlar / Mükellef Karaköy

Bast Home’a Takılanlar / Mükellef Karaköy

Ekranlardan tanıdığımız, Arda Türkmen, Karaköy’de Mükellef isimli yeni bir restoran açtı. Bu aralar herkesin konuştuğu mekanını “40 yaşımda 40 günde dükkan açtık” sözleriyle anlatan Türkmen’in Nişantaşı’ndaki yeni restoranının hazırlıkları ise devam ediyor. Arda Türkmen’le Karaköy’deki restoranı Forneria’nın bulunduğu otelin terasına yeni açtığı restoranı Mükellef’i yakından tanımaya ne dersiniz?

Son günlerde herkes ondan bahsediyor, dedikodular kulağınıza gelmiştir sanırız sizin de. Öncelikle şahane manzaralı terasa değinmeden edemeyeceğiz: bir tarafımızda Boğaziçi köprüsü bir tarafımızda Topkapı Sarayı ve Ayasofya. Arkanızda Galata Kulesi desek sanırız başka söze gerek kalmaz. Özetle, Mükellef Karaköy sadelikte şıklığı yakalamış bir mekan. Ne dekorasyonda ne de yemeklerin sunumunda gereksiz bir abartı, insanın üzerine gelen bir gösterişten bahsetmek mümkün değil.

Arda Türkmen’in pozitif enerjisi ve lezzetleriyle, güler yüzlü ve mesafeli bir ev sahipliği ile ağırlanıyorsunuz mekanda.

 

28 Ağustos’ta açılan Mükellef, modern bir meyhane oluşturma konseptiyle hareket eden bir restoran. Bu konseptte de çok başarılı oldukları ortada. Daha ilk günden köşe yazarları yazdı, ünlü arkadaşları ziyaret etti ve sosyal medyada sıklıkla paylaşıldı. Fonda alaturka müziklerin, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Ajda Pekkan’ın eşlik ettiği mekanda yemek servisi, ilk açıldığında 18.30’da başlıyordu. 24.00’te mutfak kapanıyor ve içki servisi gece 2.00’ye kadar devam ediyordu. Yakın zamanda mekanda kahvaltı ve öğle yemeği verilmeye de başlandı. Bakalım konuklar akşam yemeği dışındaki servilerden de mutlu kalacaklar mı? Yakında öğreniriz.Mekan 150 kişi kapasiteli, ağırlıklı olarak Türk damak tadına uygun yemekler yiyebileceğiniz, yanında içkinizi içebileceğiniz bir yer. Hem mevsimlik hem sürekli olacak şeyler var menüde.

 

80-90 çeşit soğuk meze ve zeytinyağlı ile iddialı bir mutfak kurulmuş. Bunların 40-50 çeşidini mevsimsel olarak döndürmeyi planlıyorlar. Menüden zeytinyağlı elma, bebek ahtapot, ızgara kuzu gerdan, Arap köftesi gibi farklı lezzetleri özellikle denemelisiniz. Karaköy’ün kendine has yaşayanı, çalışanı ve buraya gelmekten keyif alan bir kitlesi var. İşten çıkanlar, Karaköy’ün bohem mekanlarında gün boyu vakit geçirmeyi sevenler, uzun zamandır görüşmediği arkadaşlarıyla merkezi bir lokasyonda buluşmak isteyenler… Kısacası kimi ararsanız burada. Mükellef’i bu kadar anlatmışken Arda Türkmen’in yazının başında bahsettiğimiz Nişantaşı’nda açacağı yeni mekan hakkında da biraz bilgi verelim. Mekanın adı Central olacakmış.Kahvaltıyla başlayıp saat 23.00-23.30’a

kadar yemek servisi yapmayı planlıyorlar. Sonrasında da 1.00’e kadar hafif müzikle barda takılabileceğiniz bir yer. En büyük özelliği “Şef talks” bölümü. İnsanlar yemeklerini yerken önlerinde şefler hazırlıklarını yapacak. Şeflere soru sorabilecekler, onlar da yaptıklarından ikram edecekler. Haftanın belli günleri atölye çalışmaları yapılacağının da müjdesini vermiş