Bast Home’a Takılanlar | İki Sandal – Bodrum

“önce kendine gel, sonra meyhaneye; kalender ol da gir kalenderhaneye. bu yol kendini yenmişlerin yoludur. çiğsen, başka bir yere git eğlenmeye – Ömer Hayyam.

Aklı Ege’de kalanlar, bayramda Bodrum’a gidecekler için çok özel bir tavsiyemiz var bu sayımızda. Bodrum’un yenilerinden İki Sandal. Nedir İki Sandalı rakiplerinden ayıran? Hadi gelin birlikte göz atalım…

Çoktan ünü kulaktan kulağa yayılmış nefis bir meyhane. Hem mekan, hem lezzetleri, hem de kaliteli ve köklü hizmet anlayışı ile sıradışı bir çizgisi olduğunu daha şimdiden Bodrum severlere ispat etmiş durumda mekan. Bu sezon başında, Halikarnas yolunda taş bir binada hizmet vermeye başladı oysa ki. Yani daha yeni sayılır. Peki dilden dile  yayılan ününü neye borçlu diye soracak olursanız Bizce Ege ve Osmanlı mutfağının karşımı olan enfes mezeleri sayesinde Borum’un klasik mekanları arasına girmiş durumda.

Lokasyonu, Bodrum içinde ama izole, kendine has özgün bir mimaride konumlanmasının ve ferha iç ve dış mimarisinin de bu ünde payı büyük bizce. Bir de mekanın sahipleri faktörü ve elbette. Ertuğrul (Çalak) bey ve Salih (Ecer)bey; sektörde oldukça eskiler. İstanbul’daki mekanları İnciraltı meyhane, müdavimlerinin yakından bildiği özel bir mekan. Aynı konsepti burada da yaşatıyorlar.

Mekanda, mezeler dahil tüm yemeklerin bir kökeni, dayandırıldığı köklü bir geçmişi var. Hiçbir tarif yoktan var edilmemiş, kısacsı kafadan uydurulmamış. Hepsinde kullanılan malzemeler ve teknik aslına uygun olarak korunup uygulanıyor, İki Sandal’da. Burası geleneksel bir Ege meyhanesi var ama burada Osmanlı’dan kalma Ermeni, Rum birçok farklı kültürün izlerini taşıyan yemekleri bulmanız mümkün. Kaybolmaya yüz tutmuş lezzetleri yaşatmak gibi bir misyon edinmişler kendilerine ve bunu da başarıyla yerine getiriyorlar.

Bu sayede Bodrum Kumbahçe’de yer alan bu zevkli taş yapıya adım attığınızda kendinizde zamanda bir yolculuk yapmış gibi hissedeceğinizi garanti ediyoruz. Nasıl mı? Hemen anlatalım; 18.yüzyıldan kalma bir balık turşusunun tadına baktığınızda veya 19.yüzyıldan kalma fındık taratorlu Çerkez salatası sipariş verdiğinizde, ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız. Bunların bir menüde bir masada bir araya gelmesi sihir gibi birşey.

12 ay açık kalmayı hedefleyen mekan, sürekliliğin kaliteyi standart haline getirmekte önemli bir öncelik olduğu felsefesiyle kurulmuş ve yaşatılıyor.