Bast Home’a Takılanlar

Bast Home’a Takılanlar / Mitte Karaköy

Açılalı çok uzun zaman olmadı ama Turgay Yıldız’ın merakla beklenen mekanı Mitte, birbirinden iddialı mekanlara ev sahipliği yapan Karaköy’de, “en popüler” unvanına çoktan oturdu bile. İstanbul’un en eski tiyatrolarından birine de ev sahipliği yapan “no 66” adlı tarihi bir binada açılan mekan, ismin, Berlin’in sonradan gelişen bölgelerinden Mitte’den alıyor. Karaköy’ün son dönemdeki canlanmasına ve yeniden yapılanmasına bir gönderme var bu manalı isimde.

 

İyi müzik, iyi yemek konseptiyle açılan mekanda sushi ve istiridye gösterişli menünün en ilgi görenlerinden. Bizden söylemesi… Binanın yapısal ve tarihi dokusunun çok ince bir detaylarla öne çıkarıldığı bir mimari yaklaşım benimseyen mekan Karaköy’ün ruhuna ve semt dokusuna bu yönüyle tam anlamıyla uyum gösteriyor. Mavi dış kapısından itibaren, çok özel bir mekana adım attığınızı hemen fark ediyorsunuz. Sami Savatlı tarafından tasarlanan mekan, ferah ve davetkar bir ambiyansa sahip.Dekorasyonda  “doğal lüks” kavramını öne çıkaran güçlü ve bir o kadar gösterişten uzak objeler tercih edilmiş. Misafirlerin rahatını ve rafine bir lüks anlayışı ile mekan döşenmiş.

 

Aydınlatmasından, yer döşemesine kadar bu öncelik her detayda kendisini gösteriyor.Mekanda iki ayrı konsept ve iki mekan anlayışı bir arada kullanılmış. Bunlardan birincisi; kahvaltıdan başlayarak, öğlen saatlerinde ağırlıklı iş yemeklerinin yenilebildiği, akşamüstü iş çıkışı ise iyi müzikle beraber kokteylinizi keyifle yudumladığınız; uzun akşam yemekleri yiyebileceğiniz, lezzetli menüden ilginç seçenekleri deneyebileceğiniz modern bir bistro bar. İkincisi ise Mitte’nin özel şifreyle girilebilen ve İstanbul yeme içme hayatına önemli bir renk katacağı düşünülen kulübü, Eski tiyatro sahnesinin bulunduğu yer olan barın arkasına yüksek açık mutfak ise mekana ayrı bir enerji katıyor demek yerinde olur…

 

Gelelim menüye; Mitte Karaköy’de ana yemek olarak herkese hitap edebilecek farklı lezzetler bulunuyor. Yeni trend olan wise cuisine ilkesi benimsenmiş menü seçimlerinde. Dünya mutfağından seçme lezzetler burada bir arada servis ediliyor.

Yerli ve yabancı birçok ünlü DJ’yi ağırlayacak olan Mitte müzik konusunda da iddialı. Müzik tarzını genel olarak nu jazz, neo soul, funk ve deep house olarak özetlemek mümkün.