Bast Anket | Ukbe Sarıcalı

Bast Anket / Ukbe Sarıcalı

Aslen Yunanistan Gümülcine kökenli bir İzmir’li. İktisat Fakültesi mezunu,15 yıl özel sektörde finansmancılık yaptıktan sonra, Türk Motifleri’nden tasarımlar yapan mütevazı markası Ottomintan’la yoluna devam ediyor. Bir zamanlar göçmen ailelere gösterdiği misafirperverliği sayesinde adı “Muhacirhane”ye çıkan 70 yıllık aile binasının zemin katını mağazaya çevirmiş. Küreselleşen dünyada en tehlikeli şeyin aynılaşmak olduğunu düşünen Ukbe Sarıcalı; “Amacım bu işlerle uğraşan profesyonel tasarımcıları kışkırtmak, daha iyiye kapı aralamak”diyor. Bilintur Müze Mağazaları gelinceye kadar ülkede turistlerin ülkelerine götürebileceği hediye bulamadığını düşünüyor.”Bugün Lunapark gibi tasarımcılara kucak açan satış noktaları oluşturulsa da katedilecek çok yolumuz var,özel sektörde 20 tane bu yönde markamız olsa ülke daha güzel bir yer olur” kanaatinde. Geçen yıl İstanbul Çinileri’nden Mintan(gömlek) ve Selçuklu Kubadabad Saray Çinileri’nden takı koleksiyonu hazırlayan Sarıcalı, bu yıl OttoBag adını verdiği rengarenk  el çantalarıyla karşımıza çıkıyor.

1-Batı moda endüstrisine yön veren markalara bakıyorum. Avrupa ve Rusya müzeleri. Ermitaj müzesi mesela, tam bir besin deposu.

 

2-Öyle takıntılarım yok ama farklı atölyelerle çalıştığım dönemlerde motorum çok iş görüyor.

 

3-Zamanın daha yavaş aktığı taze bir çiçeği hatırlatan Endülüs Medeniyeti.

Sanatın inceliğine bakınca,bugün o sabrın kimsede kalmadığını düşünüyorum.

 

4-İzmir’li olmaktan mutluyum,Ege’nin sahil koyları bugün İstanbul’luların hayallerini süslüyor. Herkes kasedi başa sarmak istiyor sanırım.

 

5-Odamın dışında kalan koca bir dünya var, her halde kötülüğe.

 

6- Müzelerden, şehirlerden; Bu topraklar açık hava müzesi zaten, İstanbul Suriçi, İznik, Bursa, Konya saymakla bitmez.İsviçre bir çakısını tüm dünyaya satarken, bu kadar grafik değeri yüksek sanatları mundar ediyoruz sanırım.

 

7-Olmazsa olmazlarımızdan imtihan oluruz bu evrende. Keskin çizgilerim yok.

 

 

8-Türkiye’yi temsil edecek kabiliyette güzel işlerin dünyada duyulması.

 

9- İnsanlar içinde bir insan

 

10-Herkese ve her şeye karşı nazik ol;

çünkü dünya zor bir yer ve hepimizin bazen biraz yardıma ihtiyacı olabilir.

 

Be nice to everyone and everything; because this world can be a diffucult place and we all might need help sometimes.