BAST ANKET

dergi_format_mart

 

MERVE GÖKDERE
TASARIMCI

 

1987 – İstanbul doğumlu Merve Gökdere, lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik bölümünde tamamladı. Üniversite yıllarında keman ve piyano dersleri vererek başladığı iş hayatı; müzik öğretmenliği, yönetici asistanlığı ve son olarak da aile şirketi, ortaklığı ile devam etti. Çizim yapmak, lise yıllarında hobi olarak başlayıp, zamanla yaşamının önemli bir parçası haline geldi. Önceleri yalnızca tablo halinde sergilediği çizimlerini, kullanılabilir ve dekoratif ürünlere dönüştürmeyi hedefleyen Gökdere, 2013 yılında Fill Design’ı kurdu. Çizimlerini farklı tasarımlarda kullanarak günlük hayatta daha fazla yer edinmesini amaçlamaktadır. http://mervegokdere.wix.com/fill

 

Takip ettiğiniz siteler ?
Daha çok Facebook üzerinde yer alan sayfaları takip ediyorum. Son zamanlarda en sık ziyaret ettiklerim: Drawing Pencil ve Design-dautore. Zet ve Bonvagon’ u da takip etmeyi severim.

Çalışırken olmazsa olmazınız?
Türk Kahvesi. Bir de zihnimi oyalamak için tv veya müzik mutlaka açık olmalı.

En sevdiğiniz dönem veya akım?
Daha çok soyut ekspresyonizm diyebilirim. Hiçbir şeyi tam göründüğü gibi gerçek ve birebir çizmek bana zevk vermiyor… İçinde mutlaka farklı bir şeyler ve kendi düzeni olmalı.

Favori mekanınız?
Dışarı çıktığımda genellikle doğayla iç içe olan yerler tercihimdir. En son gittiğim Taşdelen Doğa Sporları güzel bir örnekti. Sağlıklı yaşam nerede, ben oradayım.

Ofisinizde asla neye rastlamayız?
Kullanılmayan / kullanılmayacak olan herhangi bir şeye.

Nelerden ilham alırsınız veya kimden?
Aslında ben daha çok zihnimi boşaltıyorum bir şeyler çizerken. Dolayısıyla yaşadığım her olaydan bir parça var resimlerimde. Bazen de ben çizerken eşim klarnet çalıyor, o zamanlarda da kendimi müziğin ritmine kaptırıp desenleri ona göre oluşturuyorum.

Evde olmazsa olmazınız?
Saatler (Her odada en az bir tane) ve güzel bir kitaplık.

Kendinizi en çok benzettiğiniz şehir?
Hiç düşünmemişim..

Tek bir cümle ile kendinizi anlatın desek…
“Dışardan soğuk görünüyor ama tanıyınca seversin” denilen :), tüm özellikleriyle tipik bir Başak burcu insanı…

‘Motto’nuz…
Denemeden bilemeyiz…

 

dergi_format_mart