Bast Anket | Gülçin Uzunalan

Bast Anket / Gülçin Uzunalan

İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil mühendisliği bölümü mezunu olan Gülçin Uzunalan, öğrencilik yıllarından itibaren tekstil sektöründe Abbate, Joker Maxitoys, Collezione gibi firmalarda perakendeden kategori yönetimine çeşitli görevlerde yer aldı. Bu süreçte ürüne dair kendine has dokunuşlardan aldığı keyfi keşfederek yöneldiği tasarım alanında İstanbul Moda Akademisi’nde eğitim aldı.

2 senelik eğitim surecinde İMA ve Swarovski  işbirliği ile düzenlenen Urban Art T-Shirt tasarım yarışmasında 1. oldu.  İtalyan konsolosluğu tarafından seçilen 5 öğrenciden biri olarak “Bir arada: İtalyan kumaşları ve Türk tasarımları ” projesine katılarak Venedik Sarayı ve İMA’da açılan sergilerde yer aldı. Bu gelişmelerle birlikte iş hayatında da tasarım yolunu seçti. İlk kişisel defilesini  Forum İstanbul AVM’de düzenlenen Forum FashionWeek kapsamındaki  1. Avrupalı Genç Tasarımcılar Buluşması’nda gerçekleştiren tasarımcı 2011 yılında kendi adıyla markasını kurdu. Şimdilerde Galata’da yer alan butik &showroomunda çalışmalarını  sürdüren Gülçin, markasıyla online butiklerde ve İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Balıkesir gibi şehirlerde yer alan cornerlarında ürünlerini müşterilerle buluşturuyor.

 

 

Takip ettiğiniz siteler?

Tumblr da sürekli takip ettiğim çok çeşitli moda, yaşam, stil, dekorasyon blogları ve fotografçılar var.  Bunun dışında instagram ve pinterest sürekli takip ettiğim uygulamalar.

 

Çalışırken olmazsa olmazınız?

Dağınıklığa pek tahammülüm yok, dolayısıyla çalışmaya başlamadan önce ilk işim çalışma alanımı düzenlemek olur ve tabii müzik. Çalışırken bilgisayar yerine defter kullanmayı daha çok seviyorum.

 

En sevdiğiniz dönem veya akım?

Eski olan her şeye dair bir merakım var. 1960 lar ve 1970 ler her açıdan bana çekici geliyor.

 

Favori mekanınız?

Ofisimin de yer aldığı Galata ve çevresi en favori mekanlarımı barındırıyor diyebilirim. Kule her zaman yıllanmışlığı ve dik duruşu ile bana ilham veriyor.

 

Atölyenizde asla neye rastlamayız?

Dağınıklığa.

 

Nelerden ilham alırsınız ?

Doğadan, eski döneme ait yapılardan, dokulardan, vintage butiklerden, bunun yanı sıra kullanılan yeni teknik ve kumaşlardan.

 

Hayatınızdaki olmazsa olmazınız?

Huzur.

 

En büyük hayaliniz?

İşimle ilgili hayallerim sınırsız diyebilirim, ama acelem de yok. Küçük ve sağlam adımlar tercihim. Onun dışında hayatımın bir döneminde sadece seyahat edip günbatımlarını fotoğraflamak ve bunu sergi haline getirmek istiyorum.

 

Tek bir cümle ile kendinizi anlatın desek…

Heyecanlı, hevesli ve azimliyim.

 

Motto’nuz…

Sevdiğin şeyi yap, o her neyse ve sen nerdeysen.