Bast Anket | Can Ağaoğlu | Fotoğrafçı | Tasarımcı

dfot

New York’da gezi ve macera fotoğrafçılığıyla uğraşan Can Ağaoğlu aynı zamanda 2007’den bu yana webtasarım ve sanat yönetmenliği yapmaktadır.Fotoğraflarında küçük maceralar ve yalnız seyahat etme gibi öğelere yer veren Ağaoğlu’nun isleri birçok web sitesi ve magazinde mercek altına alındı. Can Ağaoğlu tasarım kariyerine Broadway Şovlarının websiteleriyle başladı. İlerleyen yıllarda Britney Spears, Iggy Azalea ve Linkin Park gibi tanınmış sanatçılarla çalışıp adını duyurdu.

  Takip ettiğiniz siteler ?

 

nationalgeographic.com

exposure.co/categories/adventure

ted.com

themoth.org (insanların gerçek hikayelerini anlattığı podcast.)

thegreatdiscontent.com/interviews

  Çalışırken olmazsa olmazınız?

İç huzur.

  En sevdiğiniz dönem veya akım?

Günümüzde yaşanan, kendin-yap ve “maker” akımı.

Favori mekanınız?

New York’a birkaç saat uzakta doğa yürüyüşü yaparken şans eseri karşıma çıkan bir göl. Ulaşım pek kolay olmadığı için her gittiğimde doğayla başbaşa kalabiliyorum.

Atölyenizde asla neye rastlamayız?

Televizyon.

   Nelerden ilham alırsınız ?

 

Fotoğraf hayatımda babam benim için büyük bir ilham kaynağı oldu. Tanınmış belgesel fotoğrafçıların işleri ve düşünce tarzlarıyla küçük yaşlarda onun sayesinde tanıştım.

Onun dışında doğa ve insanların hissettiği ortak duygular bana ilham veriyor. Fotoğraflarımda bu duyguları yakalayıp, farklı kişiliklerdeki ve sosyal sınıflardaki insanları aynı sayfaya getirmek en büyük amaçlarımdan biri.

Hayatınızdaki  olmazsa olmazınız?            

Özgür irade.

En büyük hayaliniz?

 

Hayatın bir yarış olmadığına kendimi inandırmak.

Büyük şehirlerde yaşamanın üzerimizde hep en iyi, en zeki, en cool, en güzel, en başarılı vs olma baskısı kurduğuna inanıyorum. Bob Marley’in ünlü sözü aklıma geliyor: “Yarışmayı bıraktığın gün, yarışı kazandığın gündür.”

Tek bir cümle ile kendinizi anlatın  desek…

“Can, oğlum yine dağa gittin herhâlde, iyisin değil mi?” – Annem

Motto’nuz…

 

Yolculuk, daha önce sormayı hiç düşünmediğiniz soruları cevaplar.