Balkonda Kış

dfoit_subat

 

 

BALKONDA KIŞ KEYFİ

 

Yazın keyfini sürdüğümüz balkonlarımızın kışın da kapalı haliyle tadını çıkarmaya devam edebilir ve onları birer kış balkonu haline dönüştürebiliriz. Yaşam alanlarımızı dört mevsim doğayla bütünleşeceğimiz huzurlu bir mekan yaratmak için gereken ipuçlarıyla kendi kış balkonunuza hazırlamaya hazır mısınız? O zaman hep birlikte gözden geçirelim alternatifleri.

 

Kış bahçesi havasına dönüştüreceğiniz balkonlarımız, hayallerimizdeki huzurlu mekanı yansıtmalı, bu yüzden dekorasyonda da istediğimiz kadar hayalperest davranabiliriz. Yapay veya canlı ağaçlar, bitkiler, tavandan sarkan sarmaşıklar ve ferforje mobilyalarla doğayı yaşam alanımıza dahil edebilir, kendimize özgün ve keyifli bir kış mekanı yaratabiliriz.

 

Kışın soluk ve puslu havasını, canlı ve göz alıcı renklerle dağıtacağım iddiasındaysanız, buna hiçbir itirazımız olmaz. Ancak şunu da bilmekte fayda var: Aynı zamanda pastel tonlarda renkler kullanarak balkonlarımız için hoş bir kış dekorasyonu hazırlayabiliriz. Bu pastel tonlar ile iskandinav, country veya vintage tarzdaki aksesuarlar özellikle öne çıkarılması gereken parçalar olacaktır

 

Balkonlarımızın içerideki yaşam alanlarıyla bağlantısı olması gerekmiyor. Farklı ve bağımsız bir alan yaratmak bizim elimizde. Zıt kombinasyonlar, zıt renkler ve aksesuarlarla oldukça özgün bir yaşam alanı yaratabiliriz.

 

Kapalı balkonların, evlerin yüklükleri gibi kullanıldıklarından ötürü pek sevmeyiz aslında. Yüklük için ne kötü bir şeçim; dışarıdan görülüyorlar hatırlatalım! Bu kapalı balkon için en uygun projelerden biri onu hobi odasına çevirmek huzurlu ve aydınlık bir mekan, ilham kaynağımızın artmasını sağlayacaktır. Üstelik  çeşitleri gün geçtikçe artan outdoor ısıtma çözümleri ile buraları sımsıcak sığınaklar haline dönüştürmek çok da kolay artık.

 

Kandiller, mumlar, yastıklar, battaniyeler, farklı ebatta ki fenerler ve çiçeklerle balkon dekorasyonuna sıcaklık katabilir ve kışın soğuk günlerini yarattığınız hoş farklılıklarla burada sıcak sohbetler eşliğinde geçirebilirsiniz. Cesaret ve farklılık buradaki temel bakış açınızı oluşturmalı bizce. İçeride sıkıldığınız yastıklar, farklı fonksiyonlarda kullanacağınız tasarımlar, burada yol gösterici olacaktır.

 

Tamamen kapatmayı düşünmüyorsanız, kısmi olarak separe edecekseniz bile ısınma unsurunu yine de göz ardı etmeyin. Merkezi sistem ya da portatif ısıtıcılar kullanılabiliriz. Günümüzde birçok yeni ürün taşınabilir olmasından dolayı kullanım açısından kolaylık sağlıyor. İçerideki fazla nemi almak içinse otomatik havalandırma sistemi kullanılabilir. Aynı zamanda bitkilerimiz için kış bahçemizin belli oranda sabit bir sıcaklığı da içeride sağlayabilirsiniz. Ortamın sabit bir derecenin altına düşmemesi için termostat destekli ısı sistemleri kullanılabiliriz.

 

dfoit_subat