Aynı Mimari Ofis; 4 Farklı Tarz Kış Evi

dfot

 

Kişiselleşmiş bir estetik anlayış yakalamak uzun bir yolculuktur. Benim bu ‘’yolculukla’ yollarım, hem tanıdıklığın hem de keşfedilmemişliğin, hem geçmişin ve hem de bugünün buluştuğu kavşakta kesişti…

Julia Edelmann

 

Yetenekli ve enerjik bir ekibe sahip olan Buckingham İç Mimari Stüdyosu, Chicago da yer alıyor. Julia Edelmann’ın liderliğinde yürütülen ekip’in dekorasyon tarzı daha çok eskiyi ve yeniyi bir arada kullanmak olarak özetlenebilir.  ‘Modernique’ iye adlandırdıkları  tarzda evler tasarlamak ve de bu yolla birçok farklı zevkten, şehirden, yaşam alışkanlığından gelen geniş müşteri portföylerine doğru hizmeti verip onlarda koşulsuz ve sürekli bir memnuniyet yaratmayı hedefliyorlar geniş bir hizmet ekibiyle birlikte.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız dört farklı tarz ev de ayrı yaş gruplarından, farklı şehirlerden farklı yaşamsal alışkanlıklardan gelen dört farklı aile için tasarlanmış. Hepsinin ortak bir vizyonu var: Julia Edelmann ,olabildiğince farklı tarzları ve farklı objeleri bir araya getirmeye özen göstermiş hepsinde. Aynı yöntemle birbirinden çok farklı çözümler ve tasarımlar ortaya konulmuş finalde ve yapılan işleri en etkileyici kılan da bu. Hepsinde aile yadigarları, sanat eserleri; estetik bir bakış açısıyla tasarlanmış efektif yaşam alanları büyük bir ustalıkla harmanlanmış. Renk kullanımlarından tutun da odaların kullanımlara göre ölçülendirilmesine kadar bir çok teknik konuda ise son söz ailenin alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına bırakılmış.

Renkli ve Sıcak

Şehrin hemen dışında konumlanmış bu sımsıcak ve eğlenceli müstakil ev için daha uygun bir başlık bulunamazdı herhalde. Yaklaşık 300m2 olarak konumlandırılan yapıda. Eski ve yeninin, doğal dokuyla renkli ve çarpıcı unsurların doğru bir dengesinin kurulması hedeflenmiş. Özellikle mutfakta ve yemek odasında modernliğin ve efektifliğin vurgulanmak istendiği projede, ev sahiplerinin evin bulunduğu coğrafyadan yansıyan etkileri de görmek istemeleri en belirleyici unsur olmuş. Ailen yadigar antika mobilyalar elden geçirilmiş ve projedeki modern unsurlarla doğru bir denge kurabilmesi için canlı renklerdeki döşemeliklerle şu anki hallerini almışlar. Özel formlar, sanatsal dokunuşlar evin sahipleri olan orta yaşlı çiftin kişisel zevkleri doğrultunda monotonluktan uzak sıra dışı seçimler olarak projeye damgasını vurmuş. Rahatlık, zamansızlık ve yaşanmışlık bu evde etkili bir biçimde kendisini hissettiriyor.

 

Ailenin Egzotik Füzyonu

Mimarımızda burada iki farklı tarzlardan gelen ev sahiplerinin ortak beğenisine hizmet etmek gibi zorlu bir hedefle yola çıkmış. Ve elbette sonuçlar her iki tarafı da oldukça tatmin etmiş. Bu gösterişli çatı dublekste öncelikler belirlenirken ailenin ikileme düştüğünü fark eden Edelman, çözümü ve ara yolu bulmakta zorlanmamış. Ev sahibesinin rafine klasik tarza düşkünlüğü ve mekanlardaın ferah ve aydınlık olması konusundaki ısrarı tarzı, çiftin erkek tarafının doğu kültürüne, mistizmine ve rahatlığa duyduğu özlemle başlangıçta çelişir gibi görünse de, mimarımızın ortaya koyduğu pratik ve duyarlı çözümlerle iş tatlıya bağlanmış. Sonuçlar mı? Müthiş bir fusyondan da daha iyi projeyi hangi tanım özetleyebilir?

 

Modern Bir Mücevher

Sanatla uğraşan orta yaşın başlarındaki aile bireyleri, Edelmann’dan gerektiğinde atölyelerine gerek kalmadan ofis işlerini halledebilecekleri, hızlı yaşam biçimlerine uygun ancak modernliğin yalın keskin hatlarından uzak adeta bir mücevher özeniyle biçimlendirilirmiş gibi ayrıntılı düşünülmüş bir ev istemişler. Anlatmakta bile zorlanılan ve birbiriyle kolayca çelişebilecek ince ince bir çizgide gidip gelen bu ihtiyaçlar büyük bir ustalıkla bu projede büyük bir ustalıkla bir araya getirilmiş. Sonuçlar ortada…

 

Yeni Bir Hayat

Evlerindeki detayların artık kendi yaşam alanlarını kısıtladığını fark eden ev sahipleri çözümü yeni aldıkları eve taşınırken Edelmann’a kendilerini teslim etmekte bulmuşlar. Sade, rahat ve rafine bir İskandinav tarzda yoğunlaşan projedeki en temel nokta, eski evdeki aile yadigarı olan ve vazgeçilmek istenmeyen objelerin yeni evde doğru bir yöntemle harmanlamak olmuş. Genç dinamik bir yaşam tercihi ile az miktarda eskiden kalma özel objenin ve sanat eserinin bir arada kullanıldığı uygun bir dekorasyon dili oluşturulmuş sonunda. Hem kıymet bilmek, hem de hayatını bildiğin gibi yaşama seçimleri bir arada yürüyebilir mi diye sorgulayanlara da cevap niteliğinde bir çalışma çıkmış ortaya.

 

Buckingham İç Mimar  önceliği her zaman  müşterilerinin tüm ihtiyaçları doğrultusunda hem rahatlığı hem de farklılığı ön planda tutmak olmuş diye başlamıştık sözlerimize öyle de son noktayı koyabiliriz bu başarılı örneklerin üzerinden birlikte geçtikten sonra. Farklı kumaşlar,yeni ve eski obje kullanımları,renkleri güçlü bir şekilde ön plana taşımaları ve elbette ki her detayın işlevselliğine önem vermeleri  ile diğer İç Mimari Stüdyolarından kendilerini ayrıştırmayı ve özelleştirmeyi başarmış bu yenilikçi bir ekibi biz de kutluyoruz.