Astroloji : Yengeç Burcu

Astroloji : Yengeç Burcu

Yazın başladığını hissettiğimiz o ilk gerçek sıcaklar Yengeç Burcu’na rastlar! Kuzey yarım kürede “En Uzun Gündüz”ün ardından günler kısalmaya, geceler uzamaya ve rehavet çökmeye başlar. Evde, aile ile birlikte keyif zamanıdır Yengeç Zamanı. Kök salmışlığın, anne şefkati ve kucağının tatlı anlarıdır.

 

Tüm Zodyak’ı tamamladıktan sonra göreceğimiz o’dur ki Yengeç en “evcimen” en “aile” burcudur. Koç Burcu ile başlayan Zodyak, Balık Burcuna doğru ilerlerken her adımda farklı gelişmeler gösterir. Bu sebeple belki de bu yazı dizisinin son burcu olarak “Yengeç Burçlarına Dekorasyon Önerileri” olması tesadüf değildir; zira evlerine en meraklı burç diyebiliriz kendilerine.

 

Yengeç ve Yükselen Yengeç Burçları için sevdikleri, kalplerine aldıkları her şey çok önemli, korunmaya değerdir. Sıcaklık ve içtenlik adeta Yengeç Burcu insanında vücut bulur. Aileyi, gelenekselliği ve kökleri gittikleri her yere taşıdıkları gibi evlerinde de her yaştan her dönemden hatıralar biriktirmekten keyif alırlar.

 

Yengeç ve Yükselen Yengeç Burçlarının dekorasyon tarzını tanımlarken üç önemli kelime kullanabiliriz: koruma, sıcaklık ve misafirperverlik. En organize, en elegan ya da en sanat dolu olmasa da en misafirperver ya da konuksever evlerin Yengeç Evleri olacağı kesin.

 

Yengeç Burcu ve Dekorasyon :

 

Yengeç ve Yükselen Yengeç Burçlarını evlerinde kendinizi gerçekten evinizde hissedersiniz. Kendi ailenizi ve geçmişinizi hatırlatacak objeler, resimler bulabilir ya da rahat koltuklara gömülüp uyumak isteyebilirsiniz. Su Burcu olan Yengeçlerin duyguları ile evlerini döşedikleri, mimarlar ile çalışsalar bile kendilerinden bir şeyler mutlaka kattıklarını açıklıkla görebilirsiniz. Aile köklerine ait, gezdiği, gördüğü, biri ile paylaştığı anların hatıraları evlerinin baş köşelerinde bulunacaktır.

 

Dekorasyon tarzı olarak diğer burçlara nazaran daha muhafazakar bulunabilir. Ancak evlerinde en yeni teknoloji ile antikaları bile estetik ve harmoni ile sergileyebilir Yengeçler. Kendilerine ev alışverişine çıktıklarında antikacılarda rastlayabilirsiniz. Sergilemek demişken, özellikle belirtmem gerekir ki Yengeç ve Yükselen Yengeçlerin evinde kendinizi asla devlet davetinde hissetmezsiniz. Yaşanmışlık ve davetkarlık bu evlerin en önemli özelliğidir.

 

Yengeç ve Yükselen Yengeç Burçları için doğa ile bir bütün içinde yaşamak keyif verecektir. Bahçeli, deniz kıyısında ya da ferah evler tercih etmeleri bu sebeptendir. Vazo, akvaryum, teraryum ya da seralarla vakitlerini geçirmek isteyebilirler. Hediye almak isterseniz fotoğraf albümü, çerçeve, antika bir obje ya da vazo almayı düşünebilirsiniz.

 

“Ay” tarafından yönetildiği için Yengeç Burçlarının üretkenliğini en çok ortaya koydukları ve kendilerini rahat hissettikleri alanlar mutfak ve yatak odaları olacaktır.

 

 

Yatak Odası :

 

Herkes için yatak odası mahrem ve özel alanıdır ancak Yengeçler ve Yükselen Yengeçler için bir başka… Bir Yengeç, eğer yatak odasında kendini keyifli ve rahat hissediyorsa kendini adeta ana rahminde, yeniden doğmuş ya da annesinin kollarında hisseder. Gözünüzde yatak odası canlandı mı? Daha ziyade saflığın ve masumiyetin renkleri olarak görülen beyaz ve tonları ile pastel tonlar ile döşenmiş; yumuşaklığı hissettirecek dokuların kullanıldığı bir yatak odası bu burcun mensuplarını mutlu edecektir. Genelde iki yumuşak yastık kullandıklarını, ellerinde olsa bütün yatağı yastıklarla kaplayacaklarını söylesem şaşırmazsınız herhalde!

 

Mobilya tercihi ultra modern ya da çok rustik gibi aşırı uçlardan ziyade her akım ve modaya ayak uydurabilecek “zamansız” olmalıdır. Mumlar, resimler ve çiftin anılarından oluşan diğer objeler ile hafif bir ışık ve yazı andıran perdeler ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

 

Mutfak :

 

“Yengeç’in kalbine giden yol midesinden geçerJ” diyebiliriz. Bir Boğa ya da Yükselen Boğa gibi yemek için yaşamak ya da bir Aslan-Terazi gibi gurme lezzetler peşinde değildir Yengeç Burçları! Annelerinin mutfaklarına benzer bir mutfakları olsun; onları yemekleri pişsin; aileleri  burada bir araya gelerek keyif yapsın isterler.

 

Mutfak Dekorasyonunda en önemli unsur birlikte oturup sohbet edilebilecek, yemek yenilebilecek bir alanın olmasıdır. Evin en nostaljik alanı belki de mutfak olabilir. Su Burcu olmasına karşı daha Country tarzı bir mutfak ile aile büyüklerinden kalan kazanlarda yemek pişirmek ya da pişirildiğini bilmek keyif verecektir. Masif ahşap masa, taze çiçekler, ev yapımı ekmek de dekorasyonu tamamlayan unsurlar olabilir!

 

Yengeç ve Yükselen Yengeç Çocuklarının Odaları Nasıl Tasarlanmalı?

 

Anneliğin, sevginin, şefkatin, korumanın sembolize edildiği Ay tarafından yönetilen Yengeç Burcu hayatımızın ilk yıllarında her zamankinden daha çok etkili olacaktır. “Ay”ın evrelerinde ve tutulma dönemlerinde duygusal gel-gitlerden diğer tüm burç mensuplarına göre daha çok etkilenen bu küçük, sımsıcak bebekler annelerinin koyunlarından ayrılmak istemeyebilirler. “Emzirme” döneminde adeta annelerine bağlı yaşarlar. O yüzden onları ayrı bir odaya koyma isteğinizi askıya almak zorunda kalabilirsiniz. Büyüdükçe aile ve yakın çevre odaklı bir yaşantıdan daha fazla keyif aldıklarını göreceksiniz. Odalarının kendi evleri gibi olmasından büyük mutluluk duyarlar. Eğer yaşları kendilerini anlatabilecek kadar büyükse odalarını dekore etmek için onların yardımı almanız çok faydalı olabilir. Odalarında kendilerini iyi hissetmeleri için yumuşak renkler ve dokuları tercih etmeniz faydalı olacaktır. Onlara ev işlerinde yardımcı olduklarını hissettirecek mutfak, temizlik gereçleri, mini ütü gibi oyuncaklar alabilirsiniz.

 

 

Yengeç:                               

Nitelik:                        Öncü

Element:                     Su

Yönetici Gezegen:      Ay

İlgili Olduğu Ev:          4. ev

Madeni:                      Gümüş

Uygun taşı:                 Zümrüt, Ay Taşı, İnci

 

 

Ayşegül Kuyumcu Türker