“Aşk İçin Ölmeli Aşk O Zaman Aşk”

“Aşk İçin Ölmeli Aşk O Zaman Aşk”

Yunan mitolojisinde yerini Afrodit olarak alan aşk ve güzellik tanrıçası Roma Mitolojisi ve Astrolojide Venüs olarak bilinir. Güzelliği ile dillere destan Afrodit, bastığı yeri güzelleştiren ve bereket getiren tanrıçaydı. Kısacası büyüleyici ve etkileyiciydi.

Venüs’ün etkisi astrolojide de mitolojide olduğu kadar duygulara hitap eden bir anlama sahiptir. Aşk, cazibe, haz alma, haz duyma, zevk veren, hoşa giden, duyumsal, beş duyuyu uyandıran her şey Venüs ile ilişkilendirilir. Bu sebeple Venüs’ü sadece “aşk ve romantizm gezegeni”ne indirgemek çok yazık olur. Yazın güneşlenmekten, dondurma yemekten, dekorasyondan, lüksten, şehvetten, dantelli çamaşırdan, papyondan, sosyalleşmekten, ilişkilerde denge bulmaktan, sahneye ve sanata olan ilgiye kadar her şey Venüs ile ilişkilendirilir.

Astrolojik bir haritada Venüs bulunduğu alanda, burçta kendini iyi hissetmek için cevaplar arar. “Hayatının bu alanını güzelleştiriyor musun? Burada duyularını harekete geçirecek deneyimlere fırsat yaratıyor musun? Kahkaha, oyun, eğlenceye vakit ayırıyor musun? Takdir ediyor musun? Etrafındakilerle ilişkilerinde keyif ve harmoniyi yaratıyor musun?” Estetik ve sanatın, rafine tüm zevklerden keyif almanın, tadına varmanın değerini bilmek Venüs ile haritamızda yerini alır. Ve yine Venüs bulunduğu burcun değerleri ile kendi tapınağını güzelleştirmek isteyerek kendini gösterecektir.

Keyif, konfor, lüks ve beğeni odağı olmak; zevk ve sefa arzu edecektir. Çünkü Venüs keyif “alma” duyumuzun geliştiği alandır. “Kadınlar Venüs’ten Erkekler Mars’tan” gerçeğini unutmamak gerek. Venüs bir kadının haritasında “dişiliğin” bir erkeğin haritasında “beğendiği dişiliğin” sembolüdür. Şubat ayı geldi mi bir kırmızı aşk bulutu sarıyor son yıllarda her yeri. Sevgililer Günü ile birlikte aşkı ateşlemek, sevgiyi, tutkuyu, bağlılığı, şefkati hayatımıza enjekte etmek için sosyal yaşamda her an pembe kalpler ve çiçekler görüyoruz. Peki nasıl bir aşık olduğumuzu nasıl tespit ederiz?

Aşka bakış açımız, sevgiyi verişimiz, bağlılığımız, yaratma ve üretme gücümüz Venüs’ten geldiği kadar mutlu olma ve duygularımızı tatmin etmemiz de Ay’dan geliyor. Hayatı eğlenceli hale getiren Venüs’ün zevklerini, flörtlerini, keyiflerini, harmonisini somut hale getirmek Satürn’ün, ahlaka uygunluğunu kontrol etmek ve geliştirmek Jüpiter’in, uğruna savaşma motivasyonunu göstermek Mars’ın ve anlatmak Merkür’ün işidir! Venüs sadece sever! Doğum haritanızı biliyorsanız nasıl bir aşk istediğiniz, nelerin hayatta keyif verdiği, nasıl bir dekorasyon tarzı sevdiğiniz, nasıl bir sanat anlayışına sahip olduğunuzu Venüs’ün bulunduğu burca bakarak anlayabilirsiniz. Yaratıcılığınız, parayı harcama şekliniz /alanlarınız, sevgimiz ya da ilişki bağlarının potansiyeli Venüs’ün bulunduğu burç ve alan ile tespit edilebilir.

Koç

(21 Mart – 20 Nisan)

Venüs Koç Burcunda:

Aşk ve keyif gezegeni Koç Burcunda biraz şıpsevdi bir hal alır. Sevdiğini ve beğendiğini hemen elde etmek ister. Ancak bir kere vazgeçti mi de arkasına bakmadan döner gider. İlişkilerde daha ziyade kendi özgürlüğü ön plandadır. Tutkulu ve risk almaktan çekinmeyen bir yapısı vardır. Adrenalin ve heyecan içeren aşklar ve aktiviteler keyif verecektir.

 

Boğa

(21 Nisan – 20 Mayıs)

Venüs Boğa Burcunda:

İlişkiler gezegeni Boğa Burcunun yönetici gezegeni olduğundan bu burçta kendini iyi ifade eder. Lüks, konfor, keyif, güven duyma, bereketlilik arzusu içinde olacaktır. Uzun soluklu, sakin, sağlam ve güvenilir ilişkiler ister. Resim, heykel gibi sanatlardan hoşlanacaktır.

İkizler

(21 Mayıs –  21 Haziran)

Venüs İkizler Burcunda:

Hayatın keyifli yanlarını temsil eden Venüs İkizler Burcunda ilişkilerinde hızlı, değişken ve flörtçü bir yapı verir. Birlikte öğrenmek, konuşmak, gezmek, iletişim kurmak ilişkilerde en büyük keyif olacaktır. En son trendlerden hoşlanan bir yapı verebilir. Finansal olarak dengesizlik söz konusu olabilir.

Yengeç

(22 Haziran – 22 Temmuz)

Venüs Yengeç Burcunda:

Tüm anaçlığı ve koruyuculuğu ile Yengeç Burcunda Venüs ilişkilerde duyguları ön plana çıkaracaktır. Ailesini ve tüm sevdiklerini sahiplenmek önemlidir. Evinin sıcak, şefkatli anne yuvası havası ile modern havanın karışımı bir dekorasyona sahip olmasını ister. Parasını kullanmakta muhafazakar olabilir.

Aslan

(23 Temmuz – 23 Ağustos)

Venüs Aslan Burcunda:

Sahnelerin ve tüm ormanların kralı ve kraliçesinin sahasında Venüs kendini kral ve kraliçe gibi hissetmek ister. Aşkta ve savaşta her şey mubahtır. Aynı zamanda da cömert; sevgide ve maddede… Eğer haritanızda Venüs Aslan Burcunda ise lüks, konfor, kalite, keyif ve gösterişli olan her şey, ilişkileriniz dahil, ilginizi çekecektir. Alkış almak keyif verdiği için sahne sanatlarında yeteneklerinizi ortaya koymanız kolay olabilir.

Başak

(24 Ağustos – 23 Eylül)

Venüs Başak Burcunda:

Mükemmeliyetçi, organize ve planlı Başak Burcunda zarafet ve estetik zevklerin yöneticisi Venüs ilişkilerinde mükemmellik ve saflık arar. Her şeyin en ince detayına kadar düşündüğü ve eleştirdiği için de kendi kusurunu kendisi bulur. Eleştirel bir yapısı olabilir ancak alçakgönüllü bir hizmetkardır sevgilisinin karşısında. Kendi elleri ile bir şeyler yaratmaktan hoşlanacaktır.

Terazi

(24 Eylül – 23 Ekim)

Venüs Terazi Burcunda:

Terazi Burcunun Yöneticisi Venüs, bu burçta bulunduğunda, kişiye zarafet, sosyallik, romantizm ve sanatsal yetenek vaat eder. Aşktan, ilişkilerde uyumu ve harmoniyi sağlamaktan büyük keyif alır. Ilımlı ve diğer kişilerle uyumlu bir yapısı vardır. Hem maddi hem de fiziksel olarak rahatına düşkündür. Sevdiğini şımartabilir; kendi zevklerine aşırı harcamalar yapabilir.

Akrep

(24 Ekim – 22 Kasım)

Venüs Akrep Burcunda:

Gizemli ve tutkulu Akrep Burcunda Venüs, aşkta tutku ve cinselliği ön plana çıkarıyor. Haritasında Venüs Akrep Burcunda bulunan kişi aidiyet ve sahiplenme duygusu yüksek ve kıskanç olabilir. Hiçbir ilişki gelip geçici ve yüzeysel olmayacaktır. Aynı ilişkide ölmek ve yeniden dirilmek, onun için ilişkiyi dinç tutan unsur olur. Gotik ve klasik bir zevki vardır.

Yay

(23 Kasım – 21 Aralık)

Venüs Yay Burcunda:

Maceracı, eğlenceli ve özgür Venüs’ün Yay Burcundaki adlarıdır. Birlikte sportif aktiviteler, uzak seyahatler, hareketli bir sosyal yaşam sürdürebileceği kişilerden hoşlanır. Adalet ve dürüstlük bu kişiler için önemlidir. Ancak bir kişiye bağlanmak zor olabilir. Aşk’ta oldukça hızlı olabilir. Kontrol altına alınmak istemeyecektir.

 

Oğlak

(22 Aralık – 20 Ocak)

Venüs Oğlak Burcunda:

Statü ve toplumsal saygınlığın yer aldığı Oğlak Burcunda yer alan Venüs, toplum tarafından onaylanan, takdir edilen, saygı duyulan bir eş, sevgili ve ilişki ister. Mantık çerçevesinde ilişkiyi değerlendirecektir. Ciddi ve olgun yaklaşımı mesafeli olarak algılanabilir. Maddi konularda güvende olmak ister. Aşkta ne istediğini bilir.

 

Kova

(21 Ocak – 19 Şubat)

Venüs Kova Burcunda:

Özgür ve idealist aşık Venüs’ün Kova Burcunda olmasından ortaya çıkar. Sıra dışı, orijinal, bazen absürt ama yaratıcı ilişkilerden, kişilerden hoşlanır. Özgür olmak birlikte olmamak değildir onun için ancak bir Yengeç gibi kollama yapamaz. Kendini, özgün ifade tarzını ortaya koyabilmek ister. Sanatta ve hayatta modern, teknolojik şeylerden hoşlanır.

Balık

(20 Şubat – 20 Mart)

Venüs Balık Burcunda:

Yurtta ve cihanda barış isteyen, naif ve sevgi dolu bir aşık ve aşka aşık’tır Venüs’ün Balık Burcunda olma hali. Hayatın kendisi bir roman, tüm aşklar şiirseldir. Bir’liğin ve evrensel sevginin duyarlılığı saflık olarak görülebilir. Keyifli, yaratıcı ve sanatsal bir yapısı vardır. Zarif ve düşünceli bir romantiktir adeta 1800’lerin romanlarında yaşayan.