Armada Otel : İstanbul’da İstanbul Yaşam Tarzını Arayanlar İçin!

Armada Otel : İstanbul’da İstanbul Yaşam Tarzını Arayanlar İçin!

“İstanbul, doğru korunsaydı, günümüze ne kalırdı?”

İşte tarihi yarımadanın kalbinde, Bizans ve Osmanlı mimarisinin iki dev anıtı; Ayasofya ve Sultanahmet Camii’nin muhteşem manzarasına sahip Armada Otel, kurulduğu 1994 yılından bu yana kendisine hep bu soruyu sormaktadır. Armada, “İstanbul’u İstanbul yapan” yaşam tarzını canlandırıp günümüze uyarlayarak, İstanbul yaşam kültürünü arayanları mutlu etmektedir.

Armada, Tarihi deniz surları ile çevrili eski İstanbul yarımadasının kalbinde, Sultanahmet semtinde, vaktiyle Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın 16. yüzyılda leventleri için yaptırdığı ve daha sonra yanan binanın arsasına yapılan sıra evlerin yerinde inşa edildi. Bunun için bu evlerin yer aldığı eski fotoğraflardan yola çıkıldı ve o yapıların cephe mimarisine sadık kalınarak Armada tasarımlandı. Bugünün konforu ve geçmişin atmosferi dış ve iç dekorda yorumlanarak birleştirildi.

Armada Otel, Ahırkapı Caddesi, 24 numarada 108 oda ve 220 yatak (2009’da yapılan yenilemeden sonra oda sayısı 40 adedi standard, 60 adedi superior ve 8 adet De-luxe olmak üzere 108 ve yatak sayısı 216 olmuştur), Ahırkapı Lokantası (şimdiki “Armada Salon”) ve Teras’ı, Barbaros ve Preveze toplantı salonları, Radio Bar’ı ile 1994 yılının Temmuz ayının 4. günü hizmete girdi.

iç mimari tasarım Gürel Yontan tarafından yapıldı. 16 ayda ortaya çıkarılan Armada’nın varlığı ile Ahırkapı’da birden bire farklı bir atmosfer yaratıldı. Kesintisiz iletişim ile kamuoyunda da hızla olumlu bir kimlik kazanan Armada, daha sonra yakın çevresini de etkiledi ve semtte birçok yapı onarılarak yeniden yaşama geçirildi.

Armada’da 108 oda vardır. Osmanlı-Türk sivil mimarisi üslubunda dekore edilen odalar, geçmiş ve geleceğin incelikli bir karışımını, çağdaş yaşam teknolojilerinin kolaylıklarıyla bir arada sunar. Odalardaki ahşap eşyada “Edirnekari” denilen, elle yapılmış renkli çiçek bezemeleri kullanılmıştır

Açık Teras

Armada Açık Teras, İstanbul’da yaz gecelerinin “klasiği” olma özelliği yanında; eşsiz konumu , deneyimli personeli, misafirperverliği ve sunduğu Armada mutfağı ile İstanbulseverlere unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır. Bir taraftan Marmara Denizi, Kadıköy ve Adalar, diğer taraftan Sultanahmet Camii ve Ayasofya manzarası ile çevrili Teras’ta, ışıklandırılmış İstanbul silueti de misafirlerimizin gecesine renk katar.

Armada mutfağı, özellikle özgün İstanbul mutfağının zengin seçeneklerini yansıtacak şekilde, yerli ve yabancı misafirlerimizin damak tadına uygun biçimde geliştirilmiştir.

Kurum kültürümüzün temelini oluşturan “İstanbul yaşam kültürünü sahiplenip, koruyarak yaşatma” felsefemiz, kendini özgün Armada mutfağında da göstermiş ve menümüzü bu kavram etrafında şekillendirmemize ön ayak olmuştur.

İstanbul yemek kültürünün en seçkin örneklerini sizlere sunarken Lokanta, Meyhane, Ev Yapımı yemek tariflerinden yola çıktık ve bu lezzetleri yine özgün sunumlarımız ve modern yorumlarımızla sizlerin beğenisine sunmayı amaçladık.

Armadasever’ler iyi bilirler; Menümüzde her zaman yerli ürünleri sunmayı tercih ettik. Ülkemizde üretilen yerli şarap ve peynirlerin çeşitliliğini ve kalitesini yerli ve yabancı konuklarımıza gösterebilmekti arzumuz. Elbette mutfak kültürümüzü ve yerli üreticilerimizi desteklemek de her zaman bize tarifsiz bir haz verdi.

Anadolu’nun farklı bağlarından üretilen yerli şaraplar ve farklı coğrafyalara özgü peynirleri sunma geleneğimizi her Salı Armada Teras’ta “Yerli Şarap ve Yerli Peynir Tadım Akşamı” olarak yaşatmaya devam ediyoruz.