Argos In Cappadocia

Argos In Cappadocia

Milyonlarca yıl önce Erciyes ve Hasandağı’nın püskürttüğü lavlar ve küllerden doğan; binyıllar boyu erozyonun, keşişlerin, rahiplerin ve taş ustalarının nakış gibi işlediği benzersiz bir coğrafya… Kışın beyaz gelinliğini giyen, baharda pınarların şırıltısıyla coşan, kırmızı güllerle ala bulanan, yazın bülbül namelerinin yabani iğde kokularına karıştığı baş döndüren bir doğa harikası.

Binlerce yıllık bir manastır yerleşkesi, buna bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri ve tarihi evlerden oluşan kalıntıların titiz restorasyonuyla hayata geçirilen ve eşsiz bir otel olan argos in Cappadocia, son olarak ocak ayında The International Hotel Awards tarafından da 2 ayrı ödüle birden layık görüldü. Küresel turizm endüstrisinin önemli etkinliklerinden biri olan The International Hotel Awards kapsamında Londra’da gerçekleştirilen ödül töreninde argos in Cappadocia, ‘Best Hotel’ ve ‘Sustainable Hotel’ kategorilerinde 5 Yıldız Ödülü’nün sahibi oldu.

Kapadokya’nın kalbindeki Eski Uçhisar Köyü’nde; binlerce yıllık bir manastır yerleşkesi, buna bağlı mağaralar, yer altı tünelleri ve tarihi evlerden oluşan kalıntıların titiz restorasyonuyla hayata geçirilen Argos in Cappadocia; eşsiz bir konaklama deneyiminin yanı sıra, konuklarına anlam dolu bir bakış açısı sunuyor.

Kalıplaşmış kartpostallar, fotoğraflar, basmakalıp hediyelik eşyalar ve hızlandırılmış turlarla adeta iki boyuta indirgenmeye çalışılan Kapadokya’nın gerçekliğini kavrayabilmek için turistik klişelerin ötesine geçebilmek, farklı bir zaman ve mekân algısı geliştirmek gerektiriyor. Bu anlayışla hizmet veren Argos in Cappadocia’yı, yıllar önce izini sürmeye başladığımız büyülü gerçekliği paylaşmak, paylaştıkça değer katmak için kurduk. Şafağın, günbatımının, Erciyes’in, güvercinlerin, üzüm bağlarının, manastırların, mevsimlerin, renklerin dilinden konuşan bir yaşam alanının benzersiz atmosferini hep birlikte solumak, tenimizde hissetmek için…

Bir yandan kültürel mirasa saygı duruşu sergilerken, diğer yandan sadelik ve basitliği kendine prensip alabilmek gerçekten güç iştir. Son derece rafine, olgun ve sofistike bir mimari anlayış gerektirir. İşte Argos’ta bu başarılımış; Uçhisar’ın dokusu ile uyumlu, eski ile yeniyi estetik bir zerafetle buluşturan, sade, ferah ve zevkli mekanlar yaratılmış.

İçinden geçilip gidilsin diye değil, her anında, her noktasında yaşanabilsin, tadına doyasıya varılabilsin diye kurgulanmış, binlerce yılın görkemine küçük dokunuşlar ve basit birkaç nesne eklenerek ortaya çıkarılmış yaşama alanları.

Yemeğin gizemiyle henüz karşılaşmamış olanlar için, hayatta kalmanın basit bir gereksinimidir doymak. Oysa yöresel tatlarımız, kültürel bir değer, tarihsel bir zenginliktir. Tıpkı doğanın bizlere sunduğu eşsiz uyum ve Kapadokya’nın ruhumuzda bıraktığı tatlar gibi, gözümüz, damağımız ve ruhumuzla tanımalıyız yemeği.

Taptaze yöresel malzemeler çağdaş bir yorumla saklı lezzetlerini ortaya çıkarırken, bu benzersiz keyfe kendi bağlarımızın üzümleriyle üretilen Kalecik Karası ve Syrah şarapları eşlik ediyor. Burada konfi ördekli pazı sarması, acılı kayısı ve file badem kavurması ile yemeğinize başlayabilir, pekmezli kuzu pirzola, firik pilavı ve baharat bahçemizden taze baharatlar ile lezzet şölenini sürdürebilir, kaymak ile sunulan yöresel kıymalı ayva tatlısı ile geceyi sonlandırabilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi manzarasının adeta doğanın kusursuz bir mücevheri gibi ayaklarınızın altına serildiği SEKİ Lounge’da günün en keyifli zamanları sizi bekliyor. Şöminede çıtırdayan odunlar eşliğinde atıştırmalıkların tadına bakmak ya da sadece kuş seslerini duyacağınız terasta tertemiz havayı ciğerlerinize çekerek kokteylinizi yudumlamak… Seçim sizin.

Dünyanın en büyük manastır yerleşkesi Kapadokya’nın kalbinde, ziyaretçilerini binlerce yıldır sabırla bekleyen tüneller ve on binlerce şarabın huzurla dinlendiği eşsiz bir mahzen var. Bu mistik atmosferi yerinde görmek için, SEKİ’nin yer altı mahzenlerine inmeniz yeterli. SEKİ mahzende şarabın doğum yeri olan Anadolu’nun en iyi şaraplarının büyük bir kısmını bulabilir, tadımlara katılabilir, Anadolu şarapçılığı ve Türk üreticilerle ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.