Apple Müzik Itunes

 Apple Müzik Itunes

APPLE ın Haziran 2015 sonunda yayınladığı IOS 8.4 ile beraber hayatımıza giren APPLE MUSIC ile müziğe ulaşma ve dinleme devriminin ikinci halkası da tamamlanmış oldu.

 

Aslında APPLE itunes ile büyük bir değişim yaşayan insanlık, bu yeni uygulama ile artık geri dönülemez bir inovasyon fırtınasının müzik ile ilgili kısmının bir parçası haline geldi. Peki ne sunuyor bize bu Apple Muzik? Itunes ile hayatımıza giren nedir? Aslında Spotify mantığı ile hayatımıza giren “istediğim tarz müziği istediğim zaman internete bağlı olsam da olmasam da dinleyebilmeliyim “ şımarıklığı , Itunes ile beraber gelen 45 milyon şarkının hizmetimize sunulması ile müzik dünyasına ulaşma konusuna müthiş bir yenilik getirdi,

Artık sadece Itunes arşivinden online ve offline yararlanmıyorsunuz aynı zamanda paylaşımlar ve daha bir çok yenilik ile kendi müzik dünyanızı yaratmanıza izin veriyor.

Kısaca tanımlamak ve bir isim koymak gerekirse Apple Müzik aylık abonelik mantığı ile hizmet alınan müzik dinleme platformu.Aslında mantık olarak şarkı başına bir ücret ödemek yerine aylık bir abonelik ile tüm şarkılara ulaşabilme diye özetlenebilir ki buna zaten müzik severler Spotify Deezer gibi uygulamalar ile aşinalar.

Itunes ‘un son sürümüne sahip tüm Apple cihazları uygulamayı kullanabiliyor.ABD ‘de 9,99 USD ile başlayan aylık tutar Türkiye’de 9,99 TL olarak açıklandı.Buna ek olarak aile kullanımı olarak satın alma yapmak isterseniz 6 kişilik kullanım için 14,99 TL ödemeniz yeterli olacak.

Apple Müzik uygulamasındaki en güzel özelliklerden biri de müzisyenlere özel Connect adlı sayfaların olması.Connect kullanılarak tüm müzisyenler hayranları ile iletişime geçebilecek ve sosyal medya üzerinden yorum yapılabilecek.Müzik dünyasına ait sosyal medya olarak adlandırılabilecek Connect, tüm sevenleri ile müzisyenleri ve grupları sıkı bir bağ ile bağlayacak gibi görünüyor

Radyo dinlemeyi sevenler için de Apple Müzik bir internet radyosunu kullanıcılarla buluşturuyor. Büyük müzik endüstrisinin şehirlerindeki canlı DJ performanslarının bile dinlenilebileceği bu radyo, diğer rakip uygulamaları geride bırakacak gibi görünüyor. Abonelik başladığında ,eskiden satın aldığınız tüm ITunes arşiviniz listenize ekleniyor.Müzik zevkiniz baz alınarak size tavsiyelerde bulunuluyor.Tüm detaylar için genel kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizle girmeniz yeterli. Tüm ayarlamaları uygulama

yapıyor.Artık satın aldığınız tüm şarkılar da otomatik olarak eklenmeye devam ediyor. İlk kez bir Apple uygulaması Androidde de kullanıma sunulacak.2015 sonbaharında IOS9 ile Android için de kullanıma açılacak Apple.

Müzik. Tasarım olarak incelendiğiğnde Apple Müzik tam bir Apple uygulaması.Spotify ve diğer uygulamalarda görünen dallara ayrılmış menüler yerine tipik bir IOS uygulaması şeklinde.

Normalde IOS ile beraber gelen standart müzik uygulamasına aşina olanlar için kullanımı gayet rahat. Uygulamayı kullanmaya başladığınızda ilk sekme olan “Sizin İçin” dikkat çekiyor. Burada size tavsiyeler var. Seçiminizi baloncuklara tıklayarak veya favorilerinize gore yapabilirsiniz. Apple, açıklamasında bu listelerin gerçek kişiler tarafından yapıldıığını ve algoritmalarla yaptırılmadığını söylemişti.

“Yeni “ sekmesinde size önerdiği yeni parçaları sunuyor. Kendi editörleri veya ünlü müzik otoriteleri tarafından oluşturulan en son çalma listeleri de bu bölümde. Türkiye’de telif hakları yasası sebebi ile halen “çok yakında” ibaresi ile belirtilen kullanım tarihine ragmen şu an 100 ülkede

çalışan bu sistemin Sonbahardaki Android yayını ve Aplle TV yenilikleri ile birlikte ülkemizde kullanıma sunulması bekleniyor.