Bast Sanat | ANTIDOT Art Loft | Enis Malik Duran

İstanbul’da yeni bir sanat alanı: ANTIDOT Art Loft ve ilk sergisi “ONE/BİR”

Enis Malik Duran:

“Antidot Art Loft, hem üretim hem sergileme hem de tartışma ve yeni fikirler üretme anlamında bizim panzehrimiz oldu.”

İstanbul Armutlu’daki “ANTİDOT Art Loft”, dokuz sanatçının girişimiyle yeni bir oluşuma ev sahipliği yapıyor. Sanatçı Mansur Tansu Gülaydın’ın 2015 yılında İstanbul’da açtığı atölyesi Antidot, bu yıl dokuz sanatçıdan oluşan bir projeye ev sahipliği yaparak bir Art Loft’a dönüştü. 250 metrekarelik alanıyla hem atölye hem de sergi alanı olarak kullanılabiliyor. Mekanı farklı sanatçılara açma ve birlikte çalışma fikrinden doğan Antidot oluşumunun ilk sergisi ONE/BİR.  Dokuz sanatçının (Enis Malik Duran, Mansur Tansu, Gülen Eren, Barış Aras Elif Çakırlar/Flufoto, Hüseyin Arda, Emilie Gotmann, Hakan Poyraz, Gürkan Çanakçı)  resim, heykel, fotoğraf, endüstriyel tasarım gibi farklı disiplinlerden 26 eserinin yer aldığı proje, kolektif bir yeniden inşa sürecinin ürünü.
Daha önce Laps Out Beyoğlu ve Maslak UniqPendulum sergilerini yapan, ayrıca her yıl kendi atölyesinde iki özel sergi tasarlayan Mansur Tansu, Antidot için “Bu, aslında bir sanatçının atölyesini/alanını diğer sanatçılara sergi mekânı olarak açma etkinliği” diyor:  “Bu,belki de sanatçı inisiyatifi olmaya doğru gidebilecek bir hareket. İleride Antidot’u farklı sanatçılara, öğrencilere açmayı da düşünüyoruz. Sadece sergi alanı olarak değil, çalışma alanı olarak da burası çok sanatçılı Art Loft kimliğiyle yaşamaya devam edecek.”

Projenin mimarlarından Enis Malik Duran ise bu ortaklığı “alttan alta yürüyen bir duyumun gövdeleşmiş hali” olarak tanımlıyor: “Burada yer alan sanatçılar eserlerin plastiğine önem veren, duyumsamayı görselleştirmeye çalışan ve görünenin ötesindeki imgelemi çağıran anlayışa sahipler. Ve bu en temel ortak payda olarak bizi güçlü kılarken farklı disiplinlerde çalışan bu sanatçıların işleri yan yana geldiğinde de güçlü bir bütünlük oluşturabiliyor.”

Antidot için bu bir başlangıç, o yüzden serginin adı ONE/BİR. Ancak bu serginin başlangıç ve bitiş tarihi yok. Bir sonraki projeye dek sergide yer alan çalışmalar bazen değişerek projenin dinamizmini canlı tutacak.

 

Antidot Art Loft nasıl bir düşünce veya ihtiyaçtan, nasıl doğdu?

Enis Malik Duran: Antidot Art Loft, burada yer alan sanatçıların, “Kendi potansiyelimizin sınırları var mı?” “Ürettiklerimiz ile nerede duruyoruz?” “Bağımsız olarak ne yapabiliriz ve bu durumu ne kadar geliştirebiliriz?” gibi sorularının dışa vurulması ile keşfettikleri ortak paydanın farkındalığı ile vücut buldu. Özellikle Gülen Eren, Mansur Tansu ve flufoto ile üretim üzerine bir arada durmanın varyasyonları üzerine yıllardır fikir üretiyorduk. Tansu’nun tekrar İstanbul’a dönerek Karaburun’daki atölyesi dışında iki yüz elli metrekarelik bir alanda atölye kurması ve bu alanın ürettiğimiz fikirleri hayata geçebileceğimiz potansiyele sahip bir mekân olması ilk çıkış noktamız oldu. Zaten Tansu’nun deyimiyle “birbirimizin atelyelerine sızma” eylemini gerçekleştiriyorduk. Üretim, sergileme, genişleme ve ulaşılabilirlik açısından kurduğumuz Antidot Art Loft, henüz bir ay olmasına rağmen çok iyi geri dönüşler aldığımız bir oluşum oldu.

 

Antidot ne demek? Mekânınızla nasıl ilişkilendirdiniz?

Enis Malik Duran: Antidot, panzehir demek. Loft da bilindiği gibi çatı anlamını da barındıran bir kelime. Sanatçının aklına yeni bir fikir düştüğünde tüm vücuduna yavaşça yayılan bir zehir gibi, tüm zamanını ve hayatını kaplayan bir düşünsel sürece hapsolur. Bu herkes için böyle midir bilmiyorum tabi ki. Yaptığınız işle ne kadar bütünleştiğiniz, ne kadar duyumsadığınız ve ne kadar içselleştirdiğiniz ile alakalı sanırım. Antidot Art Loft da hem üretim hem sergileme hem de tartışma ve yeni fikirler üretme anlamında bizim panzehrimiz oldu.

 

Antidot Art Loft’u kimler kurdu? Hangi sanatçılar burada iş üretecek?

flufoto: Ressam Mansur Tansu’nun bir grup sanatsever arkadaşının desteğiyle Armutlu’da kurduğu “Antidot”, 250 metrekarelik bir atölye aslında. Ancak mekânın hacmi, hem atölye hem de sergi alanı olarak değerlendirilebilmesine olanak tanıyor. Enis ile Tansu’nun karşılaşmaları bu oluşumun fiziksel ve düşünsel olarak başlangıç noktası denilebilir. Bu başlangıç sonrası süreç de Antidot’un Antidot Art Loft’a evrildiği sürece dönüştü.

 

Antidot Art Loft’un manifestosu var mı? Sanata bakışı nasıl özetlenebilir?

flufoto: Uzun süreden beri Enis, Gülen ve biz flufoto’nun aramızda tartıştığımız bir konu olan, işlerimizi kendi güvenli alanlarından çıkararak kolektif bir bilinç çerçevesinde izleyici ile buluşturma arzusu, Antidot Art Loft ile karşılığını buldu. Enis Malik Duran ile Mansur Tansu’nun bir araya gelmeleri, ortak beklentilerin ve hayallerin hayata geçmesine vesile oldu. Enis, ortak paydayı tanımlayan, farklı disiplinlerden sanatçıların bir araya geldiği bu yeni oluşumu “alttan alta yürüyen bir duyumun gövdeleşmiş hali” olarak tanımlıyor ve şöyle devam ediyor: “Burada yer alan sanatçılar eserlerin plastiğine önem veren, duyumsamayı görselleştirmeye çalışan ve görünenin ötesindeki imgelemi çağıran anlayışa sahipler. Ve bu en temel ortak payda olarak bizi güçlü kılarken farklı disiplinlerde çalışan bu sanatçıların işleri yan yana geldiğinde de güçlü bir bütünlük oluşturabiliyor.”

 

Güncel ve gelecek etkinliklerinizden bahsedebilir misiniz?

Gülen Eren: Şu an Antidot Art Loft’un ilk projesi olan ONE/BİR sergisi devam ediyor. Zaten sergilerimizin başlangıç ve bitiş tarihleri muğlak. Bir sonraki projeye kadar bu sergi devam edecek. Önümüzdeki iki yılın sergi ve etkinlik programını hazırladık. Önümüzdeki iki yılda Antidot Art Loft uluslararası organizasyonlarda da yer alacak. Bunun dışında burada yer alan her sanatçının kişisel sergi ve projeleri olacak tabi ki. Her sanatçının kendi bağımsız yaratım süreçleri var. Antidot Art Loft sanatçıların bireysel süreçlerine müdahalenin bulunmadığı bir zemin. Bu tavır bir yaşam biçimi aslında. Sürecin kendisini yaşamak önemli bize göre.

 

Türk sanatsever ve koleksiyonerler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Gülen Eren: Türkiye’de sadece plastik sanatlarla sınırlayamayacağımız bir gelişme görünüyor yüzeyde. Tabi bu ilginin ne kadar derinleşebildiği konusuna vakıf değilim açıkçası. Ancak küresel iletişim ağlarının oldukça geliştiği günümüzde sanat eserinin global bazda karşılıklarını da takip etmek önemli diye düşünüyorum.

 

Mekânınızın yeri ve ilk izleyicileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Enis Malik Duran: Antidot Art Loft , Büyük Armutlu’da oldukça kolay ulaşılabilecek bir lokasyona sahip. Web sayfamız antidotistanbul.com aracılığıyla bize ulaşan herkes burası ile temas kurabilir, inceleyebilir ve o an orada bulunan sanatçı ile diyalog kurabilir. İlk açılışımız sanatseverlere özel, kapalı bir açılıştı. Mayıs ayının başında düşündüğümüz ikinci açılış biraz daha dışa dönük olabilir.

Ayşe Gülay Hakyemez