Android ile iOS işletim sistemleri arasındaki rekabet

iPhone-apps-ve-Android-apps-farklari

 

Android ile iOS işletim sistemleri arasındaki rekabetin geldiği son durum artık insanların bu sistemleri fanatikçe savunmalarına yetecek kadar bilgi bombardımanı ile devam ediyor. Seçim konusunda en etkili kriter haline gelen işletim sistemi özellikleri tüketicinin detaylı bilgi alma isteğini de arttırmış durumda.

Hangisi iyi sorusuna aslında net bir cevap yok. Kullanıcının alışkanlıklarının oturması ile her iki işletim sisteminin de avantajları kullanıcıya özel sağladığı avantajlar ortaya çıkıyor.

Google’un devrimsel nitelikteki yeni Android L işletim sistemi bütün Android kullanıcılarını heyecanlandırmış durumda. Henüz final sürümü yayınlanmayan Android L işletim sistemi bu haliyle bile büyük beğeni toplamış durumda. Diğer yandan ise Apple’ın iOS 8 işletim sistemi önümüzdeki yıl iPhone modellerinde yer alacak.

Aslında her iki system de bir birine çok benzer özellikler taşısa da kullanıcı özelinde öne çıkan bir kaç özellik var ki savunucularının elini kuvvetlendiriyor. Örneğin Android yapısı gereği kullanıcıya hayatı kolaylaştırabilecek widget adı altında telefon içi uygulamalar ve özelleştirmeler sunabilirken IOS da bu özellik bulunmuyor.Bu da android kullanıcılarının telefonlarının hepsinin birbirinden farklı görünümde olmasını sağlıyor.

Her iki işletim sisteminde bildirim merkezi yukarıdan aşağıda çekilerek gelmekte ve benzer şekilde çalışmakta. Her iki sistemde de kilit ekranında bildirimler görünebilmektedir.iOS da ajanda ve günlük veya genel sekmesi altında gruplara ayrılmış belli bir düzen hakim Android ise böyle bir gruplama yöntemine gitmemiş.

 

Uygulama Kapatma: iOS 7 öncesindeki sürümlerinde uygulamaları kapatmak oldukça vakit alan, zahmetli bir olaydı. iOS 7 ile birlikte uygulamaları kapatmak Android’e daha çok benzedi ve uygulamaları kapatmak daha pratikleşti. Android de uygulama kapatma ekranına geldiğinizde tek tuşla tüm çalışan uygulamaları kapatmak mümkün.iOS 7’de iste uygulamaları tutup sürükleyerek tek tek kapatmalısınız.

 

Kullanıcıların denemeyi sevdikleri servisler arasında yer alan bir diğer servis de sesli komut servisi. iOS, Siri ismini verdiği servisiyle sağladığı hizmeti, Android Google Now isimi ile sağlıyor. İki servisinde yaptığı işler genel olarak aynı. Google Now, lokasyon bilgilerini kullanarak, sesli komut ile aramalardan kullanıcılara, maç sonuçları, bulunduğunuz yerdeki para birimi kuru, evinize şu kadar uzaktasınız gibi daha çok bilgiyi ana sayfasında vermektedir. iOS’ta bu bilgiler için siz talep ederek eylem gerçekleştirmelisiniz.

 

Kamera ve Galeri: iOS 7 ile birlikte gelen önemli yenilikler arasında kamera ve filtreleme seçenekleri yer alıyor. Aynı şekilde çekilen fotoğraflar tarih ve yer baz alınarak otomatik olarak düzenleniyor. İstediğiniz çekim modu, filtreler, panoramik çekim gibi işlevler parmağınız ekrana basılı tutularak yapılabilmekte.

İki işletim sisteminde de güncellemeler otomatik olarak kullanıcılara geliyor.Apple’ın işletim sistemi iOS burada çok daha avantajlı.Çünkü güncellemeler sadece Apple’ın ürettiği iPhone / iPad cihazlarına geldiğinden, tüm cihazlar güncellemeleri çok daha çabuk alıyor. Android cephesinde ise bu durum biraz can sıkıcı oluyor. Android işletim sistemini kullanan telefon üretici sayısı 200’ün üzerinde. Google’ın kendi ürettidiği Nexus cihazları haricindeki cihazların güncellemeleri ilk alan cihazlar oluyor bu sebeple diğer firmalar ve yazılım mühendisleri ellerini ne kadar çabuk tutar ve yeni sürümlerini kendi cihazlarına adapte ederlerse Android cihazlar güncel sürümlerine o kadar kolay ulaşıyor.

İşletim uygulama marketleri: Uygulama marketleri iki mobil işletim sistemi için oldukça büyük. Ancak iOS için geliştirilen uygulamalarının stabilitesi ve kalitesi Google Play Store’a oranla daha başarılı.Bu durumun sebebi ise uygulama geliştiricilerinin Apple Store için geliştirdiği uygulamalardan daha fazla kazanmaları. Bu yazdan önce Apple Store’da yer alan uygulama sayısı Google Play Store’dan fazlaydı. Şuanda ise Google Play’de 1.000.000’dan fazla uygulama var. Apple Store ise 900.000 uygulama ile yakın takipte.

Forbes’ın açıkladığı veriler doğrultusunda Android 4.X Jelly Bean sürümlerinin çökme oranları iOS 6 dan daha düşük oranlarda olduğunu gösteriyor. Ancak kendi deneyimlemelerimiz sonucuna bakacak olursak Android işletim sistemi, iOS’a göre daha çok çökme yaşattığını söyleyebiliriz.

Önceki iOS sürümlerinde doküman ve resim paylaşımına izin verilmiyordu. iOS 7’e AirDrop özelliğinin eklenmesi ile birlikte bununda önü açılmış oldu. AirDrop Bluetooth ve Wi-Fi kablosuz bağlantı özelliklerini kullanarak diğer iOS 7 kullanıcıları arasında dosya paylaşımına hizmet veriyor. Android cephesine baktığımız zaman Bluetooth ve Wi-Fi dosya paylaşımının yanı sıra NFC teknolojisine de yer veriliyor. Yeni çıkan cihazlarda görmeye alıştığımız NFC teknolojisi bakalım neler yapabiliyor? NFC, telefonu bir diğer NFC olan cihaza yaklaştırınca ikinci cihazda bilgi mesajı vererek veri alış verişine olanak sağlıyor. Bir internet sitesindesini gezerken, NFC modunda telefonu bir başka NFC olan telefona yaklaştırdığınızda o web sitesi diğer telefonda da açılıyor. Ya da bir resim açıkken yaklaştırdığınızda resim o telefona yükleniyor.Veya bir uygulama açıldığında, karşı taraftaki telefonda Google Play Store’da o uygulama açılıyor.

Sözün özü her iki system de kullanıcılarına destek vermek için harıl harıl çalışırken henüz berabere kalmış durumdalar.Ancak piyasa pazar payı olarak telefon marka desteğini de arkasına alan android sistemler %80 e yakın bir payla uzak ara önde.