Deli İşler | Ters Köşe bir sanat dalına hazır mısınız?… Anamorfik.

Deli İşler | Ters Köşe bir sanat dalına hazır mısınız?… Anamorfik.

Anamorfik daha yaygın anlamıyla geniş bir görüş açısındaki görüntüyü sıkıştırarak belirli bir çerçeveye sığdıran bir objektif türü olarak bilinir. Yakın tarihe kadar popüler olan sinemaskop filmler de bu objektiflerle çekilmektedirler.

Ancak bizim bahsedeceğimiz anamorfik, her ne kadar ana fikri benzer olsa da işin sanat tarafı elbette…

Anamorfik sanat, nesnenin sadece tek bir açıdan bakıldığında kendini teşhir edebilecek, doğru tanımlanabilecek şekilde deforme edilerek yerleştirilmesidir.

Rönesans’ın başlarında ortaya çıktığı haliyle perspektife, Rönesans’ın sonlarında ise yansımaya dayalı olarak başka bir formla karşımıza 2 farklı şekilde çıkar.

Perspektife dayalı anamorfik sanatı muhteşem haliyle günümüze taşıyan isimlere; Fransız sanatçı Bernard Pras’ı, Amerikalı sanatçı Michael Murphy’yi, Brezilyalı sanatçı Vik Muniz’i örnek gösterebiliriz.

 

 

 

The Humming Bird

 

Yansımaya dayalı olan anamorfik sanatı ise Güney Afrikalı sanatçı Jonty Hurwitz ve Macar sanatçı István Orosz gibi büyük isimler tekrar günümüze taşımışlardır.

Jonty Hurwitz çalışmalarına örnekler;

 

 

Aslında günümüzde de, özellikle yurtdışında bu sanat farklı alanlarda kullanılıyor.. National Geographic kanalının logosunun kullanım videosundan sokak çizimlerine kadar karşımıza çıkıyor. Sokak çizimleri demişken Kurt Wenner’dan bahsetmemek olmaz..

Sokak çizimleri sadece zeminlerde değil sokaktaki demir çitlere, merdivenlere kadar yayılmış durumda ve buna adı Zebrating demişler.

Algı illüzyonları akımının bir parçası da Trompe l’oeil’dir. Bu sözcük “gözü aldat” anlamına gelir ve en önemli özelliği izleyicinin ilk bakışta imgeyi temsil ettiği şeyin ta kendisi olduğunu sanmasıdır. Bu resimler ancak tek bir açıdan bakıldığında bu etkiyi görkemli bir biçimde yaratmaktadırlar. En güzel örneklerinden biri de Pere Borrell del Caso’nun “Yergi’den Kaçış” eseridir diyebiliriz.

Bir yandan reklam unsuru olarak da kullanılan bu sanata önceliği Apple Perspective reklamında ve Honda CRV modelini tanıttığı reklamında vermiştir

Apple reklamı

(https://www.youtube.com/watch?v=TJ1SDXbij8Y)

Honda reklamı

(https://www.youtube.com/watch?v=7iinGnWey_Q)

Deli işi bu sanatı ve sanatçıları takdir ediyor, deli rozetimizi önünde saygıyla eğilerek bu ay István Orosz’a veriyoruz.. Kendisini daha detaylıca araştırmanızı ve çalışmalarındaki derin matematik, resim, perspektif bilgilerini resim içinde resim enstalasyonuna dökerek nasıl bir şahESER yarattığını görmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bahsi geçen her sanatçının kafası çok başka çalışmış, hepsi bir deli dahi ancak Edgar Allan Poe eseri bizi çok etkiledi yahu.. J

Bizce deli bir grup olan OK GO’nun The Writing’s On the Wall klibinde anamorfik sanatın birçok çeşidi yer alıyor. Her karesinde algılarınız kayabilir, bizden söylemesi J

Keyifli seyirler  https://www.youtube.com/watch?v=m86ae_e_ptU