Dad Interiors / ALP SİME CERATONIA

ALP SİME CERATONIA

Leica, Dünya çapındaki 14.galerisinin açılışını Alp Sime’nin fotoğrafları ile yapıyor. Leica Gallery İstanbul’un açılış sergisi için çok yönlü fotoğraf sanatçısı Alp Sime’yi seçmiş olmasından dolayı son derece başarılı buldum.

Büyüleyici işler ortaya koyan 1970 İstanbul doğumlu sanatçının, çağdaş fotoğrafın günümüzde en önemli temsilcilerinden biri olduğu şüphesiz.

Alp Sime, kentsel mekana ve yaşayan insanlara hassas ve şiirsel bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Açıkça, insanlara olan yaklaşımındaki tercihleri klasik portre anlayışından çok farklı, kimi zaman kişiler sadece belirli kısımlarıyla göz önünde , kimi zamansa sadece izleyicinin kendi algısıyla derinliklerini keşfedebileceği şekilde konumlandırılmış.

Alp Sime seçtiği temalarda kentsel yaşamın değişkenliğini bize kişisel tecrübelerimiz üzerinden algılatıyor. Yalnızlık, kaybolmuşluk ve melankoli duygularını derinlemesine hissettiriyor. Fotoğrafçı, tanıdık çevrede bilinmeyenin, henüz görülmemiş veya rastlantısal olanın arayışını sürüyor. Temaları kişisellik ve anonimlik özelliğini birlikte taşırken aynı zamanda gündelik sevinçleri de içerisinde barındırıyor.

Fotoğrafları suskun ve kendi halindeler. Alp Sime çekimleriyle objektif olmayı değil hikayeci ve nükteli yaklaşımları tercih ediyor.

Fotoğrafçı, sadece kameranın odaklandığından öte, görünenin altında gizlenmiş temayı da gösterebiliyor.

Ayrıca siyah beyaz çekimle, ışık ve gölge oyunları söz konusu olduğunda kendisinin olağan üstü incelikte bir hissiyata sahip olduğu söylenebilir. Gündelik hayatımızın akışı içerisinde gözümüzden kaçan detayları zahmetsizce açığa çıkarıyor.

Fotoğraf sanatının klasiklerinden olan Alp Sime, CERATONIA sergisiyle 3 Aralık 2016’ya kadar Bomontiada’da sizleri ziyaretine bekliyor.