Agence Le Journal | sosyo-belgeselciler ağı

dfoit_subat

 

Le Journal, temelinde insani hak ve özgürlükleri savunmayı kendisine amaç edinmiş, foto jurnalizm sorumluluğunu üzerinde taşıyan toplumsal sosyo-belgeselciler ağıdır. 2012 yılında İstanbul merkezli hayata geçen oluşum, Yaşadığı coğrafyanın hikayesini anlamayı ve aktarmayı benimsemiş, toplumun sosyal güncesini ve sorunlarını fotoğraf aracılığıyla algılamaya çalışan, güçlü bir anlatım için sessel ve görsel diğer dsiplinlerle paylaşıma açık üretim şeklini sürdüren, bağımsız, disiplinler arası etkileşimle anlatımcılığı ön planda tutan medyadır.  Le Journal dürüst ve tarafsız fotoğraf öykücülüğünün Türkiye ve bölgedeki önemli temsilcilerinden olma idealini taşıyor. Le Journal bu coğrafyanın hikayelerini manüplasyona uğratmadan, insanlara ulaştırabilmek ve aynı zamanda fotojurnalist algıyı daha geniş kitlelere anlatabilmek için mücadele ediyor.

Çalışmalarını evrensel bir dil ile anlatmayı başaran ajans kuruluşunun ilk yılında ülkemiz adına da birçok başarıya imza atıyor aynı zamanda. 30 yıldır Türkiye’ye gelmeyen World Press Photo bu çalışmaları taçlandıran ödüllerin en başında geliyor. Bunun yanında National Geographic fotoğraf ödülü, TFMD özel ödülleri ve Frontline Club tarfından fotojunalizm finalisti olmak ajans bir yıllık süreçte gösterdiği başarının sadece birkaçı. Fotoğrafın anlatıcı gücüne video ve diğer medyaların katkısını ön planda tutan ajansın ürettiği belgeseller dahi uluslararası festivaller tarafından ilgiyle takip ediliyor. Ajansın İlk belgesel filmi olma özelliğini taşıyan ‘Witnessing Gezi’ Roma Independent Fılm Festival tarfından belgesel kategorisinde finalist olarak belirlenmiştir. Sanatsal üretimlerinin sergilenişi konusunda da yeni alternatif deneyim metodlarını uygulamayı hedefleyen ajans ilk kez Hollanda Mediamatic tarafından aldığı davetle Amsterdam’da ‘True Story’ başlıklı bir multimedima sergi organizasyonu gerçekleştirmiştir.

Galata Lüleci Hendek caddesinde bulunan Agence LeJournal ofisi 160 metrekare olup bunun 40 metrekaresi bahçe geri kalan 120 metrekaresi iç alandır. Ofisin bulunduğu bina 1922 yapımıdır. Ofiste yer yer bulunan ateş tuğlalar da gözükmektedir. Tavan yüksekliği 3m olan ofisin tavanın da eski dönem işlemelere de rastlanmaktadır. Saint Benoit Fransız Lisesi’nin arka sokağında bulunan Lüleci Hendek caddesi üzerinde
eski döneme ait bir çok bina hala özelliğini korumaktadır.

 

dfoit_subat