AC Line

dfot

 

Ayhan Canikoğlu ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezuniyetinden sonra bir de Amerika’da Boston Üniversitesi ‘Computer Systems Engineering’ bölümünde yüksek lisans yaptı. 2007 yılı Mayıs ayında Çukurcuma’da AC LinE’ı açtı ve o zamandan beri şık tasarımlarını ve özenle seçilmiş ev aksesuarlarını müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Swarovski kristalleri, gümüş ve bakır teller ya da misina kullanılarak tasarlanan takılar kişiye özel ve genelde bir eşi bulunmayan parçalar.

Gündelik, spor kullanım için tasarlanan sade ve zarif takıların yanı sıra özel günler için çok ihtişamlı ve gösterişli takılar da tasarlanıyor.

Müşterilerin talebi doğrultusunda sıradışı tasarımlarda da iddialılar.

 

Ayhan Bey, iç mimar arkadaşına özel tasarladığı kadife ya da tafta gibi kumaşlar üzerine eski mimari motiflerden esinlenilerek çizilen ve metalik kumaş boyalarıyla elde boyanan perdelerle başladığı tasarımlarına yastık, şal, ve örtülerle devam ediyor. Tasarımlarda kumaşa ve modele özel olarak yapılmış saçaklar kullanılıyor ve tamamen elde dikiliyor, müşterilerin istekleri doğrultusunda daha farklı tasarımlar yapılabiliyor. Bu ürünlerin yanında İsveç el işleme keten masa ve sehpa örtüleri, el işleme goblen yastıklar ve goblen panolar da bulunmakta.

 

Porselenler dünyanın en iyi markalarından genelde kahve ve çay fincanları, servisler, duvar tabakları, vazo ve biblo gibi aksesuarlardan oluşmakta. Çok zarif el boyama ya da kaliteli baskılı porselenler tercih ediliyor. Ağırlıklı olarak İngiliz (Royal Crown Derby, Royal Worcester, Royal Doulton, Royal Grafton, Coalport, Copeland, Paragon, Wedgewood, Hammersley, Aynsley), Fransız (Limoges), Alman (Meissen, Dresden, Rosenthal, Fürstenberg, Nymphenburg, Hutschenreuther, Wallendorf), Macar (Herend), Danimarka (Royal Copenhagen, Bing & Grondhal), İtalyan (Capodimonte), Rus (Imperial Porcelain) porselenlerine yer verilmekte. Ayrıca paketlemeye çok özen gösterilerek özellikle hediyeler çok şık kutularda hazırlanıyor.

 

Alman MI Hummel el yapımı ve el boyama biblolar meraklıları için muhteşem bir koleksiyon olarak sunuluyor. Ayrıca Liladro, Royal Doulton, Capodimonte gibi porselenlerin yanısıra bronz ve cam biblolar da göze çarpıyor.

 

Kutular genelde Paper Mache (kağıt hamuru) hazırlanıp bir tablo gibi elde boyanıyor. Bazen kapakta bütün olarak ya da parçalar halinde sedef kullanılıyor. Ağırlıklı olarak Rus sanatçılara ait kutuların yanısıra el boyama sedef yaka iğneleri ve kolyelere de yer verilmekte.

 

İtalyan el yapımı (eski ipek dokuma kumaşlardan hazırlanmış) abajurların yanı sıra porselen abajurlarda dükkandaki özenle seçilmiş aksesuarların yanında yer almakta. İtalyan yapımı el boyama ahşap tepsiler de göz dolduruyor.

 

Yine çeşitli ülkelerin (İtalya, Macaristan, Avusturya ve Rusya) sanatçılarına ait suluboya ve yağlıboya tablolar da AC LinE’daki aksesuarlara çeşitlilik katmakta.

 

AC LinE olarak insanlara küçük bir mekanda büyük mutluluklar sunuluyor. Oniki metrekarelik alana bambaşka dünyalar sığdırılmış.