49 Çukurcuma

dfot

 

Turnacıbaşı Caddesi 49 numarada yer alan “49 Çukurcuma” pizza seven herkesin ortak adresi olmaya aday bir mekan. Grafik tasarım ve dijital fotoğraf atölyesi olarak açılan “49 Çukurcuma”, zamanla kendi kaderini belirlemiş. Üst kat hala tasarım ofisi olarak kullanırken, alt kat enfes pizzaların yapıldığı bir mekana dönüşmüş.

Mekanın en önemli özelliklerinden bir tanesi de mutfağına asla dondurulmuş ve konserve ürün sokmaması. Sadece günlük, taze ve çoğu ev yapımı olan malzemelerle hazırlanan pizzalar arasında; karamelize soğan ve izmir tulumlu Tulumi, domuz seviyorsanız; parma jambonu ve közlenmiş kırmızı biber ile sunulan Da Soho’yu deneyin deriz. Bozcaada’dan getirilen kalamar ve ahtapotla hazırlanan Lago,Mare,Oceano da mutlaka tadılması gereken spesiyaller arasında. Bu arada ufak bir uyarı; pizzanızı yerken mutlaka tatlıya yer bırakın. Menüde yer alan Nutellasimo, mekanın spesiyallerinden bir diğeri. Nutella’yı mascarpone peyniriyle buluşturan, calzone şeklindeki bu pizza, bağımlılık yaratan cinsten.

Pizzanın yanında Bozcaada’nın eski bağcılarından Yunatçılar ailesinin “49 Çukurcuma” için özel ürettiği “Desperate Hosewine”ı deneyebilirsiniz. Etiketleri, mekanın üst katında bulunan tasarım ofisi tarafından hazırlanan “Desperate Housewine”ları sadece şişelerini görmek için bile sipariş edebilirsiniz.

Sadece damak tadınıza değil, kulağınıza da hitap eden “49 Çukurcuma” da, ağırlıklı olarak caz, soul ve funk çalıyor. Cuma ve Cumartesi akşamları ise Canan Duran ve Trio’su, mekanda caz rüzgarı estirerek sizi 1930’ların New Orleans’ına götürüyor.

“49 Çukurcuma” kahvaltı konusunda da oldukça iddialı. Hatta “Kahvaltıda da pizza mı yenir?” diyenlerin ezberini bozacak cinsten. Sucuklu, pastırmalı, baconlı yumurtalar, pizza hamurunun üzerinde servis ediliyor. Eğer ben gelenekselden şaşmam diyorsanız, size Bozcaada kahvaltısını öneriyoruz. Kahvaltıda yer alan ada salçası, üzüm, incir, gelincik reçelleri, adından da anlaşılacağı gibi Bozcaada’dan geliyor.

“49 Çukurcuma” un bir diğer özelliği ise kendine has mimarisi. Mekanın alt katında cam tavanlı bir mahsen bulunuyor ve mahsene sadece mekanın ortasında bulunan yük asansörüyle inilebiliyor. Ayrıca mekanın dekorasyonunda kullanılan martı raflar, sentinel avize, 2D kahve masası ve Osman koltuğu da beğenirseniz satın alabilirsiniz.

“49 Çukurcuma” ya hafta içi her gün 10:30-23:00, Hafta sonu 10:30 – 00:30 arasında uğrayabilir, keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.