3rd Culture | Zeynep Rende

3rd Culture / Zeynep Rende

2007 senesinde Central Saint Martins School of Art and Design’da Obje Arastırmaları bölümünden mezun oldum. Ardindan Londra’da Hulger ve Bodo Sperlein ile deneyim kazanıp,  Katar Müzelerinde çalışmak için Doha’ya taşındım. Katar Müzelerinin mağazaları, etkinlikleri ve sergileri icin ürünler tasarladım. 2012 senesinde Yaffa Assouline öncülüğünde kurulan Paris ofisine geçtim. Paris ofisinde Katar’daki müzelerin yanı sıra, Harrods’da bulunan In-Q markasının ürünlerini çalıştım.

 

Geçen sene 3rd Culture markasını fotoğrafcı abim ile kurmak icin Istanbul’a taşındım. Nisan 2015’te Çukurcuma’da mağazamızı açtık. 3rd Culture’da kreatif director ve tasarımcı rolünü üstlendim. Motto’muz ‘Dünya’dan esinlenip, İstanbul’da yaratmak’. Batı ve Orta Afrika kumaşları ile yastık, çanta ve lamba şapkalari üretiyoruz. 50-60-70 yıllarının mobilyalarını eskicilerden toplayıp, bakımdan geçiriyor ve yeni bir kimlik ile müşterilerimize sunuyoruz. Yeni mobilya ve lamba koleksiyonumuzda  Akan topluluğunun Andinkra sembollerinden ilham alıyoruz. Türkiye, Kolombiya ve Hindistan’dan esinlenmiş 3rd Culture motiflerimiz de defter ve iphone kapaklarımızı süslüyor.

 

Bu ürünlerin yanı sıra, abim Emre Rende’nin dünyanın dört bir yanında çektiği fotoğrafları farklı boylarda sunuyoruz ve etkileyici portreler ile iphone kapakları yapıyoruz.

 

 

 

Takip ettiğiniz siteler?

 

Dezeen, Vice, Designboom, Luxury Culture, Design Sponge, BBC,…

 

Çalışırken olmazsa olmazınız?

 

Müzik, yeşil çay ve düzen.

 

En sevdiğiniz dönem veya akım?

 

Ettore Sottsass öncülügünde post modern objeler yaratan Memphis Grubu en sevdiğim akımlardandır. De Stijlve Bauhaus akımlarının da kalbimde özel bir yeri vardır. Ayrica 20. yüzyılın sonlarında Hollanda da gelişen ‘Dutch Design’ hareketinden de ilham alırım.

 

Favori mekanınız?

Mağazamızın  bulunduğu yer Çukurcuma mahallesi ve çevresini çok seviyorum.

 

Odanızda asla neye rastlamayız?

Turuncu rengi…

 

Nelerden ilham alırsınız?

Doğa ve seyahat en büyük ilham kaynaklarımdır. Doğanın düzeni, kaosu ve çözümlerini çok ilginç buluyorum. Ayrıca seyahat edip farklı insanların ve toplumların hayatlarını nasıl yaşadıklarını görmek bana çok ilham veriyor. Renklerin, malzemelerin ve formların nasıl kullanıldığını görmek ve nedenlerini anlamak benim için müthiş bir önem taşıyor.

 

Hayatınızdaki olmazsa olmazınız?

Yeni deneyimler, kedim, sevdiklerim…

 

En büyük hayaliniz?

Trans-siberian tren yolculuğunu yapmak en büyük hayallerimden biridir. Moskova’dan Vladivostok’a gittikten sonra, Çin ve Moğolistan rotasında geri dönmek isterim…

 

Tek cümle ile kendinizi anlatın desek…

Bana bu soruyu10 sene sonra sorabilirsiniz…

 

Motto’nuz…

İnsanlara kendine davranılmasını istediğin gibi davranmak.