2015’in Göz Dolduran Mimari Projeleri

2015’in Göz Dolduran Mimari Projeleri

Ekouin Nenbutsudo Tapınağı

Mimar: Yutaka Kawahara Proje Yeri: Tokyo

Proje Başlangıç: 2011

Alan: 1174.89

okyo’nun merkezindeki tapınak binasının şehirden soyutlanma ihtiyacı, mimari bir manevrayla, bina içi ulaşım binanın çeperine alınarak çözülüyor. Tapınağı projenin mimarlık ofisi Yutaka Kawahara Design Studio anlatıyor: Tokyo’nun merkezinde inşa edilen tapınak, sınırlı bir arazide 3 farklı tip mekanı barındırıyor. Normal şartlarda birbirinden bağımsız tasarlanan 3 ayrı tapınak bölümü, arazi göz önüne alınarak üst üste istiflendi. Tapınağın ortak koridorları bu istiflenen mekanları çevreleyecek şekilde tasarlandı

 

 

Lady Cilento Çocuk Hastanesi

Mimar: Lyons, Conrad Gargett

Proje Yeri: Avustralya

Proje Başlangıç: 2014-2015

Alan: 115.000,0 m²

Hastane Queensland genelinde hastalara üçüncü ve dördüncü aşama sağlık hizmeti veren uzman bir pediatrik eğitim hastanesidir. On iki katlı ve toplam 95,000m2 hastane Brisbane’ın Southbank semtinin önemli yeni kentsel unsurudur.Bu parlak renkler komşu parkların yerli Begonvillerinin yeşil ve mor renklerini birleştiren bir renk seçimine sahiptir. Yapı tümüyle çocuklar için tasarlanmıştır. Biçimi ve kütlesi, altta podyum ve kuleden oluşan geleneksel modelin zorlukları karşılamaktadır. görünümündedir.

 

Nakâra Residential Hotel

Mimar: Jacques Ferrier Architectures

Proje Yeri: Cap d’Agde, Hérault (34), France

Proje Yılı: 2015

Alan: 9700.0

Fransa’nın güneyinde Agde Bölgesinde yer alan Nakâra Residential Hotel Mimar Jacques Ferrier tarafından tasarlanılmış. Yunanlılar tarafından kurulan Agde bölgesi antik bir kenttir. Akdeniz kıyısında yer alan bu güzel yaz aylarında pek çok turist tarafından ziyaret ediliyor. Bu otelin yapılmasıyla birlikte buraya artan ilgi artmış ve yakın zamanda en gözde tatil mekanlarından biri olmuş. Bu bölgeden ilham alarak Nakâra Residential Hotel’i yenilikçi bir düşünceyle tasarlayan Mimar Jacques Ferrier önemli ödüller kazanmış.

 

Sancak Camii

Mimar: Emre Arolat

Proje Yeri: İstanbul

Proje yılı: 2011-2013

Alan : 1050 m2

İstanbul’un dışındaki bir banliyö semti olan Büyükçekmece’de yer alan Sancak Camii, cami tasarlamanın temel sorunsallarını, “form”a dayalı güncel mimari tartışmalardan uzaklaşarak ve sadece dinsel bir mekanın özüne odaklanarak ele almayı hedefliyor. Emre Arolat, bir parkın altına inşa edilen yapıyı, insanın dünya ile olan fiziksel mesafesi azaltılarak, manevi dünyaya olan yakınlığı artırılmasını amaçlayarak tasarlamış ve günümüze ulaşmasını sağmalıştır.

 

 

Shanghai Hongqiao Havalimanı

Mimar: MVRDV

Proje Yeri: Shanghai Shi, China,

Proje Yılı: 2016

Alan: 15000.0 m2

2016 yılında bitmesi planlanan proje 2015 yılında şimdiden tasarım ödülü almaya hak kazanmış.  Shanghai Hongqiao Uluslararası Havalimanının Flower Building’inde bir sürü ofis, alışveriş merkezi ve katlı otopark olacak. Çin için bu proje çok önemli çünkü ilk defa enerji tasarruflu ofis binaları yapıldı. Bu çok ilgi gören yapı bu sayede sayede Shanghai Hongqiao Uluslararası Havalimanının Flower Building  “Yeşil Bina” etiketi almaya hak kazanmış oldu.

 

 

Turquoise Bina

Mimar: Urban Office

Proje Yeri: Bükreș, Romanya

Proje Yılı: 2015

Alan: 10000.0

Turquoise Building isminden de anlaşıldığı gibi turkuaz rengi ve ilginç tasarımıyla dikkatleri çekmeyi başarmış. Bu bina toprağa yarı gömülü tarzda tasarımı yapılmış.  Başlarda bakır yeşili tonlarında olmasını isteyen tasarım ekibi sonradan ona en yakın olan turkuaz rengini tercih etmişler. Dikkat edilirse binadaki beyaz kısımlarda kar tanelerine benzeyen şekiller bulunuyor. Kış aylarında çok güzel duracağını düşünmüşler. 2015 yılında daha yeni biten bu proje tasarımı sayesinde ödül almaya hak kazanmış.